پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «چونگ‌جن»

۹ بایت حذف‌شده ،  ۱۱ سال پیش
جز
ربات: حذف فاصله مجازی زائد
جز (ربات: ویرایش جزئی)
جز (ربات: حذف فاصله مجازی زائد)
|عرض_تصویر=
|توضیح_تصویر=پرترهٔ امپراتور چونگ‌جن آخرین امپراتور مینگ
|نام دیگر= (پيش از سلطنت) جو يو‌جيانيوجيان<br /> 朱由檢
|لقب‌ها= چونگ‌جن <br /> 崇禎
|زمینه فعالیت=
جو یوجیان در سن ۱۶ سالگی و به دنبال مرگ برادرش امپراتور تیانچی که هيچ وارث مذکرى نداشت در ۲ اکتبر ۱۶۲۷ به تخت سلطنت رسيد و با نام چونگ‌جن، دوران امپراتورى خود (۵ فوريه ۱۶۲۸ - ۲۵ آوريل ۱۶۴۴) را آغاز نمود. از آنجا که امپراتور پيشين علاقه‌اى به کشوردارى نداشت و بيشتر وقتش را به کار مورد علاقه‌اش نجاری مى‌گذراند، ادارهٔ تمام امور کشور در دست خواجهٔ اعظم دربار [[وی جونگ‌شیان]] و دايهٔ امپراتور [[بانو که]] قرار گرفته بود که با اعمال پليد خود موجبات نارضايتى مردم و زوال بیشتر پادشاهی مینگ را سبب شده بودند. نخستين کارى که امپراتور چونگ‌جن پس از به قدرت رسيدن انجام داد عزل آن دو و گرفتن امور کشور در دست خود بود. او تمام سعى خود را به کار بست تا دودمان مينگ را احيا کند ولى خزانهٔ سلطنتى به دليل سال‌ها فساد درباريان خالى بود و امکان به کار گيرى افراد شايسته در منصب‌هاى مهم وجود نداشت. از سوى ديگر، [[منچو]]ها به رهبرى [[خوانگ تای‌جی]] از ضعف دولت مرکزى مينگ استفاده کرده و مرزهاى شمال شرقی کشور را مورد تاخت و تاز خود قرار داده بودند. در چنين شرايطى که مردم از يک سو مورد هجوم دشمن قرار داشتند و از سوى ديگر با قحطى ناشى از خشکشالى‌هاى پى در پى دست و پنجه نرم مى‌کردند، دولت براى تأمين هزينه هاى‌خود ماليات دريافتى از مردم را افزايش داد و باعث بروز اعتراضات و شورش‌هاى بسيارى در نقاط مختلف کشور شد که از آن جمله مى‌توان به شورش‌هاى دهقانى به رهبرى [[لی زی‌چنگ]] اشاره نمود.
 
در ۱۶۳۰، چونگ‌جن نسبت به وفادارى يکى از ژنرال‌هاى ارتش خود به نام [[یوان چونگ‌هوان]] ظنين شد زيرا خواجگان اسیر شده به دست منچوها که موفق به فرار شده بودند به ام‍پراتور اطلاع دادند که ژنرال یوان با دشمن همکارى مى‌کند. در واقع اين اتهام پاپوشى بود از سوى منچوها براى از ميان برداشتن يوان چونگ‌هوان زيرا او تواناترين ژنرال ارتش مينگ در عقب نگاه داشتن منچو‌هامنچوها بود و با وجود او امکان فتح کشور چين وجود نداشت. سرانجام ژنرال يوان در همان سال به جرم خيانت به کشور محکوم به مرگ به روش قطعه قطعه کردن آرام گردید و اين اعدام علاوه بر ايجاد شورش و ناآرامى‌هاى بيشتر در کشور ، نشانگر نابودى حتمى سلسه مينگ به دلیل نبود فرمانده‌ای توانا برای مقابله با منچوها نیز بود. پس از اعدام ژنرال یوان چونگ‌هوان، [[وو سن‌گویی]] جانشین او شد.
 
== مرگ چونگ‌جن و پایان دودمان مینگ ==
{{پانویس}}‎
* [http://en.wikipedia.org/wiki/Chongzhen_Emperor ویکی‌پدیاى انگلیسی]
* [http://www.britannica.com/EBchecked/topic/116943/Chongzhen دائرة‌المعارفدائرةالمعارف بریتانیکا]
<div dir="ltr">
* Roger V. Des Forges. ''[http://books.google.com/books?id=YE6Va-Fe1coC&pg=PA300&dq=chongzhen+1644+tree&ei=5EMLSeefFJ_EtAPm5eyhBQ Cultural Centrality and Political Change in Chinese History: Northeast Henan in the Fall of the Ming]''. USA: Stanford University Press, 2003, ISBN 0-8047-4044-5. Google Books, (بازبینی به تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸).
۱۶۴٬۵۲۷

ویرایش