پرش به محتوا

صلح آنتالکیداس: تفاوت میان نسخه‌ها

بدون خلاصۀ ویرایش
بدون خلاصۀ ویرایش
بدون خلاصۀ ویرایش
در سال ۳۸۷ پیش از میلاد صلح آنتالکیداس انجام گردید. به موجب آن [[یونان باستان|یونان]]، حق حکمرانی و تملک [[هخامنشیان]] بر [[آسیای صغیر]] را به رسمیت شناخت.<ref>[http://www.iranicaonline.org/pages/chronology-1 CHRONOLOGY OF IRANIAN HISTORY PART 1] ''iranicaonline.org''</ref>
 
[[اردشیر دوم (هخامنشی)|اردشیر دوم هخامنشی شاه بزرگ پارسی]] که فرمانروای حقیقی جهان شناخته شده آن زمان به شمار می رفت وظیفه میانجیگری میان طرفین تخاصم را با حفظ اقتدار ایران (پارس) بر عهده گرفت. ( این بحث وجود دارد که شاه هخامنشی با پرداخت پول گاهی به این طرف و گاهی به آن طرف باعث شروع جنگ شد که سراسر کذب است این مطالب توسط نویسندگان یونانی و سپس رومی نوشته شده تا سرپوشی باشد بر اختلاف واقعی میان آتن و اسپارتی که بر سر کسب قدرت نخست در یونان و سپس جهان با یکدیگر نزاع داشتند و سعی میکردند برای تفوق بر طرف دیگر از شاهنشاهی هخامنشی استفاده کنند پیشنهاد میشود خوانندگان برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه کتاب یونانیان و بربرها نوشته امیر مهدی بدیع جلد پنجم را مورد توجه قرار دهند) .
 
در سال ۳۸۷ پیش از میلاد، پس از آن که اسپارت و شهرهای یونانی متحد ایران راه غله آتن را با ۸۰ کشتی از طریق [[تنگه بسفر]] بستند، متخاصمان نمایندگان تام‌الاختیاری به [[سارد]] فرستادند تا شرایط شاه ایران را بشنوند. [[تیریباز]] (ساتراپ سارد) مهر سلطنتی شاه را نشان داد و آنگاه منشی او چنین خواند:
== منابع ==
* گرشویچ، ایلیا. تاریخ ایران (دوره هخامنشیان) از مجموعه تاریخ کمبریج. دفتر دوم از جلد دوم. ترجمه [[مرتضی ثاقب فر]]. انتشارات جامی. چاپ دوم ۱۳۸۷.
* [//en.wikisource.org/wiki/Hellenica_(Xenophon) ویکی‌نبشته: گزنفون. هلنیکا. برگردان انگلیسی از هنری دکینز]
*یونانیان و بربرها نوشته امیر مهدی بدیع و ترجمه مرتضی ثاقب فر
 
[[رده:اردشیر دوم (هخامنشی)]]
کاربر ناشناس