پرش به محتوا

جوهر دودایف: تفاوت میان نسخه‌ها

۳۳۰ بایت حذف‌شده ،  ۱۰ ماه پیش
بدون خلاصۀ ویرایش
بدون خلاصۀ ویرایش
بدون خلاصۀ ویرایش
{{سخ}}
دودایف در روستای یالخوری بخش جمهوری چچن – اینگوش به دنیا آمد. در زمان تولد وی خانواده به همراه بسیاری از چچنی‌ها مجبور به رفتن به [[قزاقستان]] شد.پدرش موسی نام داشت و در کودکی او از دنیا رفت به‌هنگام تبعید خانواده دودایف اسناد خانوادگی خود را گم کردند به همین خاطر به احتمال زیاد روز تولد او اشتباه در شناسنامه ثبت شده است به احتمال زیاد او در سال 1943به دنیا آمده باشد این تبعید بخشی از برنامه [[استالین]] بود. او ۱۳ سال را در [[جمهوری سوسیالیستی قزاقستان شوروی|قزاقستان شوروی]] سپری‌کرد. او پس از بازگشت به تحصیلات خود ادامه داد و ابتدا در مدارس شبانه شروع به تحصیل کرد.
خانواده همسرش الا دودایف بود که در حومه موسکومسکو پایتخت روسیه به دنیا آمد و بعدها اسلام آورد او سه فرزند داشت دو پسریکپسر یک دختر اولیوراولور دودایف که در ژانویه سال 1995در گرزونی پایتخت چچن در جریان جنگ اول چچن کشته شد و دگی دودایف متولد سال 1983بود و دانا دودایف دختر او بود وهم اکنون خانواده دودایف به اروپا پناهنده شدند
او بعدها وارد دانشکده [[نیروی هوایی شوروی]] شد و تا درجه سرلشگری پیشرفت کرد و در جنگ‌های متعددی از جمله [[جنگ شوروی در افغانستان]] شرکت نمود اما بعدها نیروی هوایی را ترک کرد.پس از استقلال چچن او در سال 1992به دعوت خلیفه وقت عربستان و امیر کویت به این دو کشور سفر کرد و با مقامات آن گفت و گو کرد هدف اصلی دودایف به رسمیت شناخته شدن استقلال چچن توسط دو کشور عربی بود اما مقامات عربستان و کویت به او گفتند برای این امر باید با آمریکا و روسیه مشورت کنند پس ازان به مگه رفت و اعمال حج را انجام داد او سپس به ترکیه و در آنجا با آلپ ارسلان تورکیش رهبر گروه گرگ های خاکستری ترکیه دیدار کرد و روابطی را با آنها برقرار ساخت که در جنگ اول چچن به خوبی دودایف از این گروه که شاخه نظامی دارد درجنگ اپل چچن کمک گرفت گروه گرگ های خاکستری حنا تر چچن چندین زخمی و کشته دادند و به قبرس شمالی و بوسنی و هرزگوین رفت وسپسبه آمریکا رفت با مقامات یک شهر مهم آمریکا فردا نفتی یک و نیم میلیون دلاری امضا کرد زیرا گرزونی پایتخت چچن نفت زیادی داشت در سال روسیه اپوزسیونی در چچن علیه دودایف ایجاد کرد و در سال 1994پس از آن که روسیه دریافت با تهدید و تطمیع نمی تواند دودایف را وادار کند دست از استقلال چچن دست بردارد تصمیم گرفت برای کم تر هزینه دادات اپوزیسیون دست ساخته به جنگ داخلی سوق دهد گرچه مخالفان دولت چچن چندین بار گرزونی پایتخت چچن را محاصره کردند اما در نهایت شکست خوردند و به جز مناطقی در مرکز و شمال غرب کشور را نتوانستند تصرف کنند
 
== مرگ ==
مسکو در عین حال، چچنی‌های مخالف را مجهز به سلاح می‌کرد و در تلاش برای ایجاد جنگ داخلی در چچن بود اما نیروهای طرفدار دودایف همه آن‌ها را سرکوب کردند.
 
جوهر دودایفجوهر دودایف نه تنها با روس‌ها بلکه با چچنی‌های وابسته به روسیه و مخالف استقلال هم مبارزه می‌کرد.
 
در پی این تحولات، بوریس یلتسین رئیس‌جمهور روسیه در 29 نوامبر 1994 با دادن اولتیماتوم به طرف‌های درگیر در چچن، 48 ساعت مهلت داد تا سلاح‌های خود را تحویل دهند و هشدار داد که در غیر این صورت، حالت فوق‌العاده در چچن اعلام کرده و عملیات نظامی آغاز خواهد کرد.
نیروهای چچنی با استفاده از سلاح اعتقاد و ایمان توانستند به پیروزهای ارزشمندی در برابر نیروهای روسی با تجهیزات پیشرفته دست یابند و به تیتر اول رسانه‌های جهان تبدیل شدند.
 
جوهر دودایفنیروهایدودایف نیروهای مقاومت چچن با وجود کمبود سلاح و مهمات برای بازپس‌گیری خاکشان از روس‌ها، سرسختانه مقاومت می‌کردند.
 
محل استقرار جوهر دودایف در 21 آوریل 1996 در روستای گخی ـ چو در غرب چچن به واسطه یک مکالمه تلفن ماهواره‌ای توسط آژانس امنیت ملی آمریکا(NSA) تثبیت شد و در اختیار طرف‌های روسی قرار گرفت. روسیه با کمک آمریکا مختصات دقیق جوهر دودایف را به دست آورده و با موشک‌باران آن، توانست وی را به قتل برساند.