پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «گارد پرتورین»

۴٬۱۸۳ بایت اضافه‌شده ،  ۵ ماه پیش
(تصحیح نوشتار)
برچسب‌ها: ویرایش‌گر دیداری ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه ویرایش پیشرفته تلفن همراه
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با نرم‌افزار تلفن همراه ویرایش توسط نرم‌افزار اندروید
 
قدرت گارد پرتورین ناشی از این موضوع بود، که آن‌ها بزرگ ترین نیروی نظامی در مجاورت پایتخت(رم) بودند.
 
==در دوران امپراتوری==
لژیونرهای معروف به گارد پرتوریان اولین جانبازان ارتش روم بودند که به عنوان محافظ [[امپراتور روم]] خدمت می کردند. اعضای گارد که ابتدا توسط [[آگوستوس]] تأسیس شد، در کمپین‌های نظامی او را به طور فعال همراهی کردند و بعنوان پلیس مخفی از دولت مدنی و حاکمیت قانون تحمیل شده توسط سنا و امپراتور خدمت کرده و از اقتدار ارباب خود محافظت می کردند. گارد پرتوریان در نهایت توسط امپراتور [[کنستانتین اول]] در قرن ۴ منحل شد. دلیل منحل شدن آنها خودسری و گستاخی در برابر ارادهُ امپراتور و زیادی‌خواهی بسیار آنها بود. آنها متمایز از بادیگارد سلطنتی آلمان بودند که محافظت شخصی نزدیکی را برای امپراتورهای اولیه روم غربی انجام می داد.
 
آنها به دلیل مجاورت نزدیک با امپراتور از مزایای بسیار عالی و متعددی بهره مند شدند: پرتوریها تنها کسانی بودند که هنگام حمل سلاح در مرکز رم - پومریوم - پذیرفته شده بودند.
 
مدت خدمات اجباری آنها کوتاهتر بود، به عنوان مثال: ۱۲ سال با پرتوریها به جای ۱۶ سال در لژیونها از سال ۱۳ قبل از میلاد، سپس به ترتیب ۱۶ تا ۲۰ سال در سال ۵ قبل از میلاد بر اساس نوشته‌های تاسیتوس منشی دربار امپراتور [[هادریانوس]] و مورخ قرن دوم انجام شد.
 
حقوق آنها بیشتر از حقوق یک لژیونر بود. در زمان [[نرون]]، حقوق یک پرتوری سه و نیم برابر حقوق یک لژیونر بود که با افزودن کمکهای اولیه donativum (اهدا کننده)، توسط هر امپراتور جدید افزایش یافته بود. این حقوق اضافی معادل چندین سال دستمزد بود و اغلب در رویدادهای مهم امپراتوری یا رویدادهایی که خانواده امپراتوری را تحت تأثیر قرار می داد تکرار می شد: تولد، مهمانی و ازدواج. توزیع های عمده پولی یا یارانه های غذایی، وفاداری پرتوریایی ها را پس از هر طرح نافرجام خاصی تجدید و جبران کرد (مانند مسالینا در برابر [[کلادیوس]] در سال ۴۸ پس از میلاد یا پیسو در برابر [[نرون]] در سال ۶۵ پس از میلاد). پریتوریها در هر یک از لژیونها ، در سیستم معروف به sesquiplex stipendum یا با پرداخت نیم و نیم دستمزد قابل ملاحظه ای بیشتر از سایر سربازان رومی دریافت می کردند. بنابراین اگر لژیونرها ۲۵۴ دینار دریافت می کردند، نگهبانان سالانه ۳۷۵ دینار دریافت می کردند. [[دومیتیان]] و [[سپتیمیوس سوروس]] کمک هزینه تحصیلی (پرداخت) را به ۱۵۰۰ دینار در سال افزایش دادند که در ژانویه، مه و سپتامبر توزیع شد.
 
پرتورین ها که مردم و مجلس سنای روم از آنها وحشت‌زده و می ترسیدند، هیچ گونه همدلی از مردم روم دریافت نکردند. یک شعر معروف از جوونال میخ را به یاد می آورد که توسط صندل یک پرتوریایی که توسط او می دوید در پای او باقی مانده بود. "پرتوریان" در زبان فرانسه معنای تحقیر آمیزی دارد و نقش اغلب دردسرساز پریتورهای دوران باستان را به یاد می آورد.
 
== جستارهای وابسته ==
کاربر ناشناس