پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «جنگ نامتقارن»

جز
بدون خلاصه ویرایش
جز (ویکی‌سازی رباتیک (درخواست کاربر:Amirsara)(۷.۶) >روابط بین‌الملل، رابین گیب)
جز
برچسب‌ها: متن دارای ویکی‌متن نامتناظر وظیفه تازه‌وارد
 
 
'''جنگ نامتقارن''' یا [[ناهمطراز]](نبرد های [[پارتیزان|پارتیزانی]])در اصطلاح به نبردهایی گفته می‌شود که طرف‌های درگیر در آن از توانایی [[نظامی]] یکسانی برخوردار نیستند و بر خلاف [[جنگ کلاسیک|جنگ‌های کلاسیک]]، فرمول مشخصی برای موقعیت‌های خاصّ نظامی ندارند؛ بلکه از عملیات گوناگون، معمولاً از عامل غافلگیری، برای ضربه زدن به یکدیگر استفاده میکنند.
 
وقتی کشوری با مساحت و قدرت نظامی کوچک مانند [[ویتنام]]، با یکی از بزرگترین [[قدرت‌های نظامی]] جهان یعنی [[ایالات متحده|ایالات متحده آمریکا]] روبرو میشود، مجبور است به روشهای نامتقارن متوسل شود.
 
در این شرایط، به دلیل برتری محسوس کشور قویتر این [[جنگ]] به یک [[جنگ تمام عیار]] تبدیل خواهد شد؛ که همین تمام عیار بودن از یک طرف می‌تواند باعث نامتقارن شدن جنگ شود.
 
در واقع با ملاحظات [[منطق ریاضی]]، می‌توان اینگونه انگاشت؛ که سطح امکانات بالای یک طرف درگیر جنگ،[[جنگ]]، باعث اجتناب از رویارویی رو در رو (مستقیم و [[جنگ کلاسیک|متقارن]]) از طرف دیگر ضعیف تر می‌شود.
 
به همین سان آشنایی بهتر طرف ضعیف بازمین و [[اقلیم]] خود و توسل به ابزار سبک با توانایی‌های بالای تکنیکی و تاکتیکی، طرف قوی را وادار به انتخاب روش‌های نامتعارف و ناشناخته و یا در واقع، ابتکار می‌کند که این اجتناب ناپذیر است.
چارلز دونلپ می‌گوید: «در وسیع‌ترین معنا، مفهوم نامتقارن در جنگ، جنگی را توصیف می‌کند که به دنبال اجتناب از توانمندی‌های حریف است… رویکردی که سعی دارد روی هر آنچه ممکن است محاسن و مزایای نسبی یک طرف در مقابل نقاط ضعف نسبی دشمن باشد، تمرکز کند.»[http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8610090188]
 
اگر چه این توصیفات آشکارا نادرست نیست، اما آنها نه خیلی روشنگر و نه خیلی خاص است. تعریف دیگری که اخیراً مطرح شد، تا حدی مفیدتر است، چرا که به ابعاد متفاوتی اشاره می‌کند که در آن می‌توان جنگ را آغاز و نامتقارن یافت و از آن بهره‌برداری نمود: اخیراً یک نویسنده اظهار کرده‌است که «از طریق به‌ کارگیری توان نظامی، سیاسی و یا تکنولوژیکی، استراتژیهای نامتقارن می‌توان به‌طور موفقیت ‌آمیزی، توانمندی های دشمن را متزلزل کند. اگر چه ممکن است نتواند دشمن را در میدان [[جنگ سنتی]] شکست دهد، ولی استراتژیهای به کار رفته، ممکن است برتری دشمن را خنثی کند، ارادهٔ جنگی وی را تحلیل برد، در توانایی او برای عملیات مؤثر وقفه ایجاد کند و یا او را از انجام عملیات کلی بازدارد.
 
== جستارهای وابسته ==
۴۱

ویرایش