پرش به محتوا

رفتگان: تفاوت میان نسخه‌ها

۵۵ بایت اضافه‌شده ،  ۱ سال پیش
ویژگی پیوندهای پیشنهادی: ۵ پیوند افزوده شد.
(خنثی‌سازی ویرایش 32379897 از Mohammad Javad Sahabi (بحث))
برچسب: خنثی‌سازی
(ویژگی پیوندهای پیشنهادی: ۵ پیوند افزوده شد.)
| پانویس=
}}
'''''رفتگان'''''، '''''مرحوم'''''، '''''ازدست‌رفته''''' یا '''''جدامانده''''' {{انگلیسی|The Departed}} نام فیلمی در ژانر جنایی به کارگردانی [[مارتین اسکورسیزی]] و با بازی [[لئوناردو دی‌کاپریو]]، [[مت دیمون]]، [[مارک والبرگ]] و [[جک نیکلسون]] است که برندهٔ چهار [[جایزه اسکار بهترین فیلم]] سال ۲۰۰۶ از [[هفتاد و نهمین اسکار|هفتاد و نهمین جشنواره اسکار]] شده‌است: بهترین کارگردانی، بهترین فیلم، بهترین تدوین (شونمیکر) و بهترین [[فیلم‌نامه اقتباسی|فیلمنامه اقتباسی]] (ویلیام موناهان). به علاوه [[مارک والبرگ]] نیز نامزد بهترین [[بازیگر]] نقش دوم بود.
 
فیلمنامهٔ بیست و نهمین فیلم اسکورسیزی بر اساس فیلم ''[[اعمال شیطانی]]'' محصول [[هنگ کنگ]] ساختهٔ [[اندرو لائو]] و [[سو فای ماک]] تنظیم شده‌است که ۴ سال پیش از آن ساخته شده بود. نویسندهٔ ''رفتگان''، [[ویلیام موناهان]] است که نوشتهٔ او اقتباسی است از فیلمنامهٔ فیلم ''اعمال شیطانی'' نوشتهٔ [[فلیکس چونگ]] و سو فای ماک می‌باشد.
 
فروش این فیلم در اولین آخر هفته‌ای که فیلم در آمریکا به نمایش درآمد بالغ بر ۲۷ میلیون دلار شد و تنها فیلم اسکورسیزی بود که در هفته اول نمایش در رده اول فیلم‌های روز قرار گرفت و در حالی که ۹۰ میلیون دلار بودجه آن بود در نهایت در اکران سینمایی‌اش به فروشی معادل ۲۹۰ میلیون دلار دست یافت.
 
== خلاصه داستان ==
یکی از مأموران اداره پلیس شهر [[بوستون]] به اسم بیلی کاستیگان از سوی دو تن از فرماندهانش یعنی کاپیتان کوئینان و سرجوخه دیگنام مأموریت پیدا می‌کند تا به صورت ناشناس در تشکیلات یک باند گانگستری بسیار مهم و خطرناک که رهبری آن برعهده فردی به اسم فرانک کاستلو است نفوذ نماید تا خبرهای آنجا را به اداره پلیس منتقل کند. از سوی دیگر یکی از افراد مهم و وفادار به کاستلو به اسم کالین سالیوان به عنوان یک پلیس به اداره پلیس شهر می‌پیوندد تا برای کاستلو خبرچینی کند. پس از گذشت مدتی از این اتفاقات بیلی پی می‌برد که گانگسترها یک جاسوس در اداره پلیس دارند و کالین نیز از سوی دیگر متوجه می‌شود فردی در تشکیلات آن‌ها برای اداره پلیس جاسوسی می‌کند. با این وجود کالین و بیلی از مأموریت و هویت واقعی همدیگر اطلاعی ندارند و هر کدام در تلاشند تا هر چه زودتر فرد جاسوس را بدام بیندازند.
 
== درونمایه ==
منتقد فیلم آمریکایی، [[استنلی کاوفمن]]، یکی از تم‌های اصلی فیلم را به عنوان یکی از قدیمی‌ترین تم‌ها در [[نمایشنامه]] توصیف می‌کند – مفهوم ''هویت'' - و اینکه چگونه «اعمال، احساسات، اعتماد به نفس و حتی رویاهای فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.»
 
رابطه پدر و پسری [[بن‌مایه]]ای در تمام فیلم است. کاستلو به شکل چهره‌ای پدرانه با هردوی سالیوان و کاستیگان برخورد می‌کند، درحالیکه کویینان به شکل نقطه مقابلی برای کاستلو در نقش پدری عمل می‌کند و هردو روی صورت نوعی پدر ایرلندی-آمریکایی را ارائه می‌دهند. سالیوان هرگاه برای مطلع کردن کاستلو از فعالیت‌های پلیس‌ها با وی تماس می‌گیرد وی را «پدر» خطاب می‌کند.
۷۸

ویرایش