پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «هاگوارتز»

{{منبع|تاریخ=سپتامبر ۲۰۱۷}}{{ادغام|گودریک گریفیندور}}
 
'''مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز''' {{انگلیسی| Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry}} یا به اختصار '''هاگوارتز'''، مدرسه شبانه روزی جادوگری سری داستان‌های [[هری پاتر]] نوشته جی کی رولینگ می‌باشد.این مدرسه در داستان‌های هری‌پاتر نقش زمینه اصلی [[داستان]] را بازی می‌کند.
 
[[پرونده:Hogwarts model studio tour.jpg|بندانگشتی|چپ|هاگوارتز در [[هری پاتر (فیلم)|مجموعه فیلمهای هری پاتر]]]]
در هاگوارتز دانش آموزان با گذاشتن کلاه سخنگویی (کلاه گروهبندی) بر سر خود و سنجیده شدن خصوصیات آن‌ها در بین یکی از چهار گروه گریفندور، اسلیترین، ریونکلا و هافلپاف قرار می‌گیرند.
 
دانش آموزان بعد از پنج سال تحصیل در امتحانات سطوح مقدماتی جادوگری شرکت کرده و پس از آن با توجه به نمرات خود انتخاب رشته می‌کنند و دو سال بعد با قبولی در امتحانات سطوح عالی‌تر جادوگری از مدرسه فارغ‌التحصیل می‌شوند. البته در سن هفده سالگی در امتحانات جسم‌یابی (ظهور و غیاب) شرکت می‌کنند که در واقع همان غیب و ظاهر شدن می‌باشد. اگر دانش آموزان در امتحانات جسم‌یابی قبول نشوند باید یک دورهٔ مجدد را بگذرانند؛ ولی آن‌ها که فارغ‌التحصیل شده‌اند لازم است هر سال یک روز بیایند تا چیزی از این جادو را فراموش نکنند.
می‌کنند که در واقع همان غیب و ظاهر شدن می‌باشد. اگر دانش آموزان در امتحانات جسم‌یابی قبول نشوند باید یک دورهٔ مجدد را بگذرانند؛ ولی آن‌ها که فارغ‌التحصیل شده‌اند لازم است هر سال یک روز بیایند تا چیزی از این جادو را فراموش نکنند.
 
== سمج ==
 
== تاریخچه تأسیس ==
این مدرسه توسط چهار جادوگر بزرگ قرون وسط (گودریک گریفندور، هلگا هافلپاف، روونا ریونکلا و سالازار اسلیترین) ساخته شد تا محیطی برای پرورش و آموزش کسانی که استعداد جادوگری دارند به وجود آید. این چهار نفر بعد از اتمام ساخت مدرسه بر سر این که چه کسانی باید در مدرسه پذیرش بشوند اختلاف عقیده پیدا کردند بنابراین چهار گروه مختلف در هاگوارتز به وجود آمد و سالازار اسلیترین از آنجا رفت. گروه گریفندور با نماد شیردال و رنگ قرمز و زرد، هافلپاف با نماد گورکن و رنگ زرد و سیاه، ریونکلا با نماد عقاب و رنگ آبی و برنزی و اسلیترین با نماد مار و رنگ سبز و نقره‌ای. گفته می‌شود که سالازار اسلیترین قبل از رفتنش تالاری مخفی به نام حفره اسرار در دل هاگوارتز به وجود آورد که فقط نوادهٔ حقیقی اسلیترین می‌تواند آن را باز کند و نواده اسلیترین یعنی لرد ولدمورت از جینی ویزلی استفاده کرد و در تالار اسرار برای بار دوم باز شد.
 
== محیط هاگوارتز ==
[[پرونده:Hogwarts2.jpg|بندانگشتی|چپ|مدرسه هاگوارتز در فیلم هری پاتر]]
 
هاگوارتز قلعهٔ بزرگی است که بر دامنه کوهی بنا شده‌است. در محوطه اطراف قلعه جنگل بزرگی به نام جنگل ممنوعه و دریاچه وسیعی قرار دارد بنام دریاچهٔ سیاه. در [[جنگل ممنوعه]]ممنوع انواع جانوران شگفت‌انگیز مانند تک شاخ، ، سانتور و آکرومانتیولا و… وجود دارد. درون قلعه هاگوارتز از برج‌های بلند و راه روهای پیچ در پیچ تشکیل شده و راه‌های مخفی فراوانی دارد که هنوز هیچ‌کس موفق به تکمیل نقشه کامل آن نشده‌است به جز جیمز پاتر و ریموس لوپین و پیتر پتی گرو و سیریوس بلک.هر گروه نیز درون قلعه سالن و خوابگاهی مجزا دارد که مکان آن از دیگر گروه‌ها پنهان است که خوابگاه گریفندور در طبقهٔ هفتم برج جنوبی قلعه و پشت تابلو بانوی چاق پنهان است و خوابگاه اسلیترین در راهروهای زیر زمینی و در پشت دیوار دخمه‌ای پنهان است و زیر دریاچه قرار دارد. خوابگاه ریونکلا نیز در یکی از برج‌های قلعه و خوابگاه هافلپاف در مکانی در نزدیکی آشپزخانه‌ها قرار دارد.
 
== دیگر موارد هاگوارتز ==
=== اسلیترین ===
[[پرونده:Slytherin colours.svg|راست]]
در سری داستان‌های [[هری پاتر]]،پاتر، '''سالازار اسلیترین''' نام یکی از چهار بنیان‌گذار مدرسه جادوگری هاگوارتز است که بعدها تبدیل به یکی از گروه‌های این مدرسه شد.
رنگ این گروه سبز یشمی و نماد آن [[مار]] است. بسیاری از جادوگرانی که در این گروه تحصیل کردند بعدها به [[جادوی سیاه]] علاقه‌مند شدند.
* رئیس: پروفسور [[هوریس اسلاگهورن]] در زمان تحصیل تام ریدل (تا سال ۱۹۸۱)، پروفسور [[سوروس اسنیپ|سِوِروس اسنیپ]] در زمان تحصیل هری پاتر (تا سال ۱۹۹۷)، پروفسور هوریس اسلاگهورن (۱۹۹۷ تا قبل از ۲۰۱۶)
* مؤسس: [[سالازار اسلیترین]]
* رنگ: سبز و نقره‌ای
* حیوان: مار، نشانه استعداد خاص مؤسس به خاطر مار زبان بودن است (ت. ا)
* روح: بارون خون آلود، بدعنقآلود
* مکان: سالن عمومی اسلیترین (دخمهٔ اسلیترین)، دارای سقف کوتاه و دربر گیرنده تعدادی صندلی سبز رنگ می‌باشد. این سالن در زیر دریاچه واقع شده‌است.
* شعر کلاه گروهبندی: و اسلیترین ناقلا از مرداب … ولی اسلیترین قدرت‌طلب بود از این رو طالبین جاه بستود
کاربر ناشناس