پرش به محتوا

ویکی‌پدیا:قهوه‌خانه/فنی: تفاوت میان نسخه‌ها

←‏خرابی عمده: بخش جدید
(←‏خرابکاری ربات: کپی بحث از پروژه تاریخ ایران)
(←‏خرابی عمده: بخش جدید)
 
:در ویکی‌انگلیسی همان الگوی پروژه‌های بزرگ‌تر، مثلاً پروژه ایران، دارای زیرمجموعه می‌شوند ولی در ویکی‌فا زیرساخت فنی‌اش آماده نیست. دستی افزدون الگوها هم زمان‌بر و سخت است، رباتیک می‌شود این‌ها را مرتب کرد و به کمک دوستان ربات‌ران نیاز است. <span style="font-family: IranNastaliq; font-size: 18px; text-shadow: silver 0.2em 0.2em 0.1em;">'''[[User:محک|محک]]''' <sup>[[بحث_کاربر:محک|<span style="font-family: Wingdings; font-size: 20px; text-shadow: silver 0.2em 0.2em 0.1em;"><small><small><small>📞</small></small></small></span>]]</sup></span> ‏۸ ژوئیهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۲۰:۳۹ (UTC)
 
== خرابی عمده ==
 
سلام.
چند وقتی در ویکی چندان فعال نبودم و حالا که برای ویرایش مختصری برگشتم متوجه خرابی‌های عمده در بخش فنی ویکی‌پدیا شدم که برخی‌شان به نظر ناشی از ناآگاهی مسئولان فنی جدید از تاریخچه‌ی وقایع و چرایی وضعیت سابق بخش‌هایی از ابزار‌هاست.
*خرابی عمده‌ی اصلی در جست‌و‌جوی ویکی‌پدیاست به طوری که درون کادرش تنها می‌شود کاراکترهای حروف را نوشت و نمی‌شود درونش بلنک، نیم‌فاصله، نقطه، دونقطه و غیره نوشت و حتی نمی‌شود دلیت یا بک‌اسلش زد و در نتیجه هیچ چیزی نمی‌توان جست و تنها راه جستن در ویکی‌پدیا، گوگل‌کردن است! واقعاً که زحمت کشیدید با این تغییرات مفید.
*گویا به قصد یکپارچه‌سازی با قاعده‌ای متفاوت با روند سابق، تمام یادکردها را دستکاری کرده و بخش‌های - از نظر بازنویس‌های جدید - نالازم را حذف کرده‌اند، به طوری که مطالبی که با آن گزینه‌ها نوشته شده، پیام خطا می‌دهند و عملاً یادکردها از کار افتاده. به طور مثال، گزینه‌ی ماه از یادکردها حذف و بی‌معنی شده و در نتیجه تنها سالِ هر خبری در نظر گرفته شده ولی اگر چند منبع با نویسنده و سال مشابه داشته باشیم ارجاع خراب می‌شود، یا مثلاً یادکرد «پک/بن» به لینکِ یادکردِ خبری که به آن ارجاع می‌دهد نمی‌رود. کلکسیونِ کاملی از خرابی‌های ناشی از این عدم توجه به کارکردهای هر گزینه‌ای که در کُدِ قبلی بود و حالا نیست و مطالب روی هوا مانده‌اند می‌توانید در [[عبدالله کوثری|این مقاله]] ببینید. [[کاربر:Mazdakabedi|پ. پژوهش]] ([[بحث کاربر:Mazdakabedi|بحث]]) ‏۹ ژوئیهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۱۳:۵۹ (UTC)