پرش به محتوا

انجمن بین‌المللی کارگران: تفاوت میان نسخه‌ها

جز
بدون خلاصۀ ویرایش
 
مهم‌ترین کنگره‌های انترناسیونال اول در این مرحله از سال ۱۸۶۶ هر سال یک بار به ترتیب در شهر ژنو، لوزان و بروکسل و بازل تشکیل شد. در مرحله بعدی مبارزه داخلی انترناسیونال اول علیه [[آنارشیسم]] جریان یافت که در [[اسپانیا]] و [[ایتالیا]] طرفدارانی داشت. مارکس و طرفدارانش ماهیت ضد پرولتاریا و فعالیت‌های سازمان‌شکنانه آنارشیسم را فاش کرده و پیروزی سوسیالیسم را تأمین نمودند.
 
به هنگام اعلام [[کمون پاریس (۱۸۷۱)|کمون پاریس]]، انترناسیونال اول فعالیت درخشانی انجام داد و از مبارزه قهرمانانه کارگران پاریس پشتیبانی کرد و پس از شکست آن، فعالیت‌های پردامنه‌ای را علیه ترور خونین بورژوازی [[فرانسه]] سازمان داد. پس از شکست کمون پاریس در همه کشورها فشار و تضییق علیه انترناسیونال اول شدت بی‌سابقه‌ای یافت. عناصر مردد و متزلزل کناره‌گیری کردند و به تدریج ادامه فعالیت مرکز کار انترناسیونال اول در اروپا غیرممکن شد. به این جهت درکنگره [[لاهه]] در سال ۱۸۷۲ تصمیم گرفته شد این مرکز به [[نیویورک]] منتقل شود.
 
انترناسیونال چهار سال بعد طی کنفرانس فیلادلفیا رسماً منحل گشت.
== منابع ==
{{پانویس}}
* [https://www.marxists.org/history/usa/eam/fi/firstinternational.html Organizational History of the "International Working Men's Association]". ''marxists.org''. Retrieved 2۰ مه ۲۰۱۹
{{سخ}}
 
{{سوسیالیسم}}
{{کمونیسم}}
{{بین‌الملل‌های سیاسی}}
{{داده‌های کتابخانه‌ای}}
 
{{تاریخ-چپ-خرد}}
 
[[رده:انجمن بین‌المللی کارگران|انجمن بین‌المللی کارگران]]
[[رده:اتحادیه‌های صنفی بنیان‌گذاری‌شده در ۱۸۶۴ (میلادی)]]
[[رده:انحلال‌های ۱۸۷۶ (میلادی)]]
[[رده:سازمان‌های کمونیست در اروپا]]
[[رده:سیاست چپ رادیکال]]
[[رده:فدراسیون‌های اتحادیه بین‌المللی و منطقه‌ای]]
[[رده:کمونیسم]]
۴٬۴۱۱٬۲۶۸

ویرایش