پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «سیس»

۱۷۱ بایت حذف‌شده ،  ۲ ماه پیش
ا
(درمورد آب های چشمه میشو)
(ا)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه ویرایش‌گر دیداری
 
'''شهر سیس''' یکی از شهرهای [[شهرستان شبستر]] که در [[بخش مرکزی شهرستان شبستر|بخش مرکزی]] [[شهرستان شبستر]] در ۱۴ کیلومتری شرق شبستر واقع شده‌است. شهر سیس یر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیتی برابر با ۶،۱۰۶ نفر داشته‌است.
 
سیس در زبان [[خط پهلوی]] به معنی اسب است به‌ویژه اسب تندرو، جهنده و چالاک (فرهنگ فارسی عمید)، همچنین در زبان ترکی به معنی مه و چم می‌باشد. سنگ [[قیزیل‌داشن]]، آسياب آب، مقبره شيخ پير رجب و مسجد محمد حنیفه از دیدنی‌های تاریخی شهر سیس است.<ref>[http://www.aftab.ir/articles/social/tourism/c4c1177163910_tabriz_p1.php تبریز]، برداشت شده در ۲۲ تیر ۱۳۸۸.</ref> دامنه رشته کوه‌های [[میشوداغی|میشو داغی]] و چشمه‌های آن و طبیعت ظهرآباد و سحون و چشمه آب طبیعی که از کوههای میشو سرازیر می شود و به باغات میرسد و بدون هیچ مشکلی میشود از این آب نوشید نیز از دیدنی‌های طبیعی آن است؛ و مقبره شیخ اسماعیل سیسی در سیس از دیدنیهای دیگر شهر می‌باشد و بابا نورالدین سیسی از عارفان نامدار اهل سیس می‌باشد.
 
یک غار با اتاقکهایی، مربوط به قبل از میلاد، در نزدیکی مقبره شیخ اسماعیل سیسی قراردارد که مردم آن زمان از آن به عنوان پناهگاهی در مواقع حمله دشمنان استفاده می‌کردند.
کاربر ناشناس