پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «هاگوارتز»

ابرابزار
(ابرابزار)
[[پرونده:Hogwarts model studio tour.jpg|بندانگشتی|چپ|هاگوارتز در [[هری پاتر (فیلم)|مجموعه فیلمهای هری پاتر]]]]
[[پرونده:Hogwarts.jpg|بندانگشتی|چپ|پرچم مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز. شعار: هرگز یک اژدهای خفته را قلقلک ندهید]]
[[پرونده:Map-hogwarts-fromjkr-ec.jpg.jpg|بندانگشتی|چپ|نقشه‌ای حدودی از هاگوارتز که بر اساس نقشه دیگری از جی.کی. رولینگ کشیده شده‌است.]]
 
== تحصیل در هاگوارتز ==
در هاگوارتز دانش آموزان با گذاشتن کلاه سخنگویی (کلاه گروهبندی) بر سر خود و سنجیده شدن خصوصیات آن‌ها در بین یکی از چهار گروه [[گریفیندور]]، [[اسلایترین|اسلیترین]]، [[ریونکلاو]] و [[هافلپاف]] قرار می‌گیرند.
 
دانش آموزان بعد از پنج سال تحصیل در امتحانات [[هاگوارتز#سمج|سطوح مقدماتی جادوگری]] شرکت کرده و پس از آن با توجه به نمرات خود انتخاب رشته می‌کنند و دو سال بعد با قبولی در امتحانات سطوح عالی‌تر جادوگری از مدرسه فارغ‌التحصیل می‌شوند. البته در سن هفده سالگی در امتحانات جسم‌یابی (ظهور و غیاب ) شرکت
می‌کنند که در واقع همان غیب و ظاهر شدن می‌باشد. اگر دانش آموزان در امتحانات جسم‌یابی قبول نشوند باید یک دورهٔ مجدد را بگذرانند؛ ولی آن‌ها که فارغ‌التحصیل شده‌اند لازم است هر سال یک روز بیایند تا چیزی از این جادو را فراموش نکنند.
 
# ریاضیات جادویی
# تاریخچهٔ جادو
# مطالعات مشنگی
 
=== درجات ===
# '''D''' افتضاح (مردودی)
# '''T''' غول غارنشین (مردودی)
حد قبولی یا مردودی فقط تعداد مدرک سمج را مشخص میکندمی‌کند و انتخاب حد قبولی واقعی با معلم است
 
== تاریخچه تأسیس ==
این مدرسه توسط چهار جادوگر بزرگ قرون وسطا ([[گودریک گریفیندور]]، [[روونا ریونکلا]]، [[هلگا هافلپاف]] و [[سالازار اسلیترین]]) ساخته شد تا محیطی برای پرورش و آموزش کسانی که استعداد جادوگری دارند به وجود آید. این چهار نفر بعد از اتمام ساخت مدرسه بر سر این که چه کسانی باید در مدرسه پذیرش بشوند اختلاف عقیده پیدا کردند بنابراین چهار گروه مختلف در هاگوارتز به وجود آمد و سالازار اسلیترین از آنجا رفت. گروه گریفیندور با نماد شیردال و رنگ قرمز و زرد، هافلپاف با نماد گورکن و رنگ زرد و سیاه، ریونکلا با نماد عقاب و رنگ آبی و اسلیترین با نماد مار و رنگ سبز و نقره‌ای. گفته می‌شود که سالازار اسلیترین قبل از رفتنش تالاری مخفی به نام تالار اسرار در دل هاگوارتز به وجود آورد که فقط نوادهٔ حقیقی اسلیترین می‌تواند آن را باز کند و وارثر اسليتريناسلیترین يعنىیعنی (( ورلد مورت )) از ((جینی جينى ويزلى ویزلی)) استفاده كردکرد و در تالار اسرار براىبرای بار دوم باز شد .
 
== محیط هاگوارتز ==
[[پرونده:The Great Hall, Hogwarts.jpg|بندانگشتی|مجموعه فیلم از سرسرای بزرگ، هاگوارتز]]
در محوطهٔ هاگوراتز درخت بیدی جادویی وجود دارد که به شیون آوارگان راه دارد و با شاخه‌هایش به افراد حمله می‌کند و به همین دلیل به [[بید کتک زن|بید کتک‌زن]] مشهور است.
که این درخت در سال تحصیلی جیمز پاتر ،پاتر، سیریوس بلک ،بلک، ریموس لوپین ،لوپین، پیتر پتی گرو که معروف به غارتگران هستند به دلیل گرگینه بودن ریموس لوپین کاشته شد.
همچنین در محوطهٔ قلعه زمینی برای بازی [[کوییدیچ]] قرار دارد.
شعار مدرسه هاگوارتز که در زیر علامت آن نیز نقش بسته‌است جمله‌ای لاتین به این معناست:
* رنگ: سبز و نقره‌ای
* حیوان: مار، نشانه استعداد خاص مؤسس به خاطر مار زبان بودن است (ت. ا)
* روح: بارون خون آلود ،آلود، بدعنق
* مکان: سالن عمومی اسلیترین (دخمهٔ اسلیترین)، دارای سقف کوتاه و دربر گیرنده تعدادی صندلی سبز رنگ می‌باشد. این سالن در زیر دریاچه واقع شده‌است.
* شعر کلاه گروهبندی: و اسلیترین ناقلا از مرداب … ولی اسلیترین قدرت‌طلب بود از این رو طالبین جاه بستود
 
[[سیوروس اسنیپ|سوروس اسنیپ]] - [[دراکو مالفوی]] - [[لرد ولدمورت]] - [[لوسیوس مالفوی]] - [[بلاتریکس لسترنج]] -[[هوریس اسلاگهورن]]-پانسی پارکینسون-آلبوس پاتر-
اسکورپیوس مالفوی-بلیز زابینی-ریگولس بلک- لیتا لسترنج([در جانوران شگفت انگیزشگفت‌انگیز و زیستگاه آنها:جنایات گریندل والد])
ناجینی([در جانوران شگفت انگیزشگفت‌انگیز و زیستگاه آنها:جنایات گریندل والد])
 
=== گریفیندور ===
بعضی از اعضای شناخته شده این گروه:
 
[[هری پاتر (شخصیت)|هری پاتر]] - [[رون ویزلی]] - [[هرمیون گرینجر|هرماینی گرنجر]] - [[جینی ویزلی]] - [[جرج ویزلی]] و [[فرد ویزلی]] - [[نویل لانگ باتم|نویل لانگ‌باتم]] - [[سیموس فینیگان]] - [[دین توماس]] - [[پروتی پتیل]] - -[[آلبوس پرسیوال برایان وولفریک دامبلدور]] - [[ریموس لوپین]] - [[سیریوس بلک]] - [[جیمز پاتر]] - [[لاوندر براون]]-[[پیتر پتیگرو]] - خانواده ویزلی - لی لی اونز- الیوندر وود- کتی بل-الیشا اسپینت- مینروا مک گونگال- آلیس لانگ باتم- لیلی لونا پاتر- جیمز سیریوس پاتر- رز گرنجر ویزلی- ابرفورت پرسیوال برایان وولفریک دامبلدور- پرسیوال دامبلدور
 
=== هافلپاف ===
* توصیف کلاه گروهبندی: هافلپاف نازنین از دره گشاد---- هافلپاف سختکوشی می‌پسندید بهین شرط پذیرش را همین دید.
* ویژگی:سختکوشی و مهربانی
* مکان: زیرزمین هافلپاف. در راهروی منتهی به آشپزخانه و پشت بشکه‌های سرکه که اگر به ریتم "«هلگا هافلپاف"» به آن‌ها ضربه بزنید ورودی نمایان می‌شود.
* <nowiki/>شیء مربوطه: فنجان هافلپاف (یکی از جان پیچ‌های لرد ولدمورت بود که توسط دوست‌های هری [[هرمیون گرنجر|هرماینی گرنجر]] و [[رون ویزلی]] تالار اسرار نابود شد)
 
* شعر کلاه گروهبندی: ریونکلای عادل از دره تن --- ولی ریونکلا هوشش بها داد
* ویژگی:هوشِ سرشار
* مکان: برج ریونکلا واقع در قسمت غربی هاگوارتز (م.ق. ۱۸)
* تیم کوییدیچ ریونکلا: ردای آبی
* شیء: نیم‌تاج ریونکلا که توسط دخترش (بخاطر حسادتی که به هوش مادرش داشت) دزدیده شد و در تنه یک درخت گذاشته شد و توسط لرد ولدمورت پیدا شد و به جان پیچ تبدیل شد این نیم تاج می‌توانست هوش هر فرد را ارتقا دهد
سالن روینکلا به جای رمز عبور از معما استفاده می کنند.می‌کنند؛ زیرا افراد این گروه بسیار باهوش هستند. در سالن ریونکلا یک شومینه وجود دارد که همه‌ی مشورتهمهٔ هامشورت‌ها کنار آن شومینه صورت میگیردمی‌گیرد.
بعضی از اعضای شناخته شده این گروه:
 
[[چو چانگ]]، لونا لاوگود ،لاوگود، مارتل گریان
 
== درگیری بین سازندگان هاگوارتز ==
بعد از اتمام ساخت هاگوارتز چهار جادوگر به دلیل اینکه چه کسانی لایق تحصیل در هاگوارتز هستند دچار اختلاف عقیده شدند؛
سالازار اسلیترین عقیده داشت که فقط اصیل زادگان (آنهایی که دارای خون جادویی هستند)
باید در مدرسه پذیرش شوند.
اما موسسانمؤسسان دیگر به ویژه گودریک گریفیندور
با او مخالفت کردند درنتیجه سالازار اسلیترین از هاگوارتز رفترفت؛ بنابراین با بالا گرفتن اختلافات چهار گروه (گریفیندور) (اسلایترین) (ریونکلاو) و (هافلپاف) به‌وجود آمدند.
بنابراین با بالا گرفتن اختلافات چهار گروه (گریفیندور) (اسلایترین) (ریونکلاو) و (هافلپاف) به‌وجود آمدند.
گفته می‌شود سالازار اسلیترین تالاری مخوف به اسم تالار اسرار در دل هاگوارتز به وجود آورد
که فقط وارث حقیقی اسلیترین می‌تواند آن را باز کند. و با رها کردن هیولای افسانه ای آن مدرسه را از شر کسانی که از نظر اسلایترین لیاقت تحصیل در هاگوارتز را ندارند پاک کند
بعدها معلوم شد وارث حقیقی اسلیترین [[ولدمورت]] است.
و هیولای افسانه ای اسلایترین هم یک باسیلیسک
است نوعی مار عظیم الجثه که هرکس به طوربه‌طور مستقیم به چشمان اون نگاه کند کشته میشودمی‌شود ولىولی هرىهری پاتر توانست با استفاده از شمشيرشمشیر گريفيندورگریفیندور آن را شكستشکست دهد
(در زمان تحصیل هری در هاگوارتز تالار اسرار برای بار دوم باز شد ولی هری با کمک دوستانش توانت وارث سالازار اسلیترین را نابود کند)
 
 
== جستارهای وابسته ==