پرش به محتوا

علوم دامی: تفاوت میان نسخه‌ها

۳۹ بایت اضافه‌شده ،  ۱ سال پیش
بدون خلاصۀ ویرایش
جز (تصحیح شکل متن)
بدون خلاصۀ ویرایش
{{ویکی سازی}}
 
'''رشته علوم دامی،''' مجموع علومی است که با [[فیزیولوژی]] [[دام]]، [[ژنتیک]] و [[اصلاح نژاد دام]]، [[تغذیه دام]] و[[بهداشت]] و پیشگیری از [[بیماری]] های دام و و [[مدیریت]] سر و کار دارند. علوم دامی اطلاعات وسیع در مورد پرورش انواع دام سبک و سنگین و [[طیور]] و [[آبزیان]] و [[زنبور عسل]] و [[کرم ابریشم]] و [[جانوران|حیوانات]] همراه را به صورت تخصصی میدهد.
 
به عبارتی فن پرورش براساس [[اصول بهداشت تغذیه|اصول بهداشتی]] و تغذیه ای و اقتصادی دام و طیور و آبزیان و [[حشره|حشرات]] است.
 
امروزه تولید [[محصولات پروتئینی]] مبتنی بر سیستم‌های سنتی [[دامپروری]] جوابگوی نیاز [[جامعه]] نیست و نیازمند تربیت دانش آموختگان کارآمد در رشته [[دامپروری]] و علوم دامی هستیم تا با فعالیت در این حوزه بتوان به [[امنیت غذایی]] و پاسخگویی [[جمعیت]] در حال افزایش باشاگر علاقمند به [[حیوانات اهلی]] هستید یکی از بهترین و متنوع‌ترین رشته‌های تحصیلی، علوم دامی است که میتواند اطلاعات وسیعی درمورد تغذیه و پرورش و نگهداری حیوانات مختلف برای مثال پرورش [[گاو]]، پرورش طیور، [[آبزیان]]، زنبور عسل، [[کرم ابریشم]]، [[بوقلمون]]، [[شتر]] [[مرغ]]، [[شتر]]، [[گاومیش]]، [[گوسفند]]، [[بز]]، [[اسب]] و [[حیوانات]] خانگی بدهد.
== تاریخچه رشته علوم دامی و دامپروری در ایران ==
پیشینه دامپروری به 12000 سال گذشته و با اهلی کردن حیوانات توسط بشر برمیگردد.
تاریخچه تدریس در زمینه امور دام و علوم دامی در [[ایران]] از سال 1279شمسی با تأسیس مدرسۀ فلاحت مظفری شروع شد که در این مدرسه دروس کشاورزی و امور دام تدریس می شد و تمام فارغ التحصیلان در مناطق روستایی مشغول فعالیت های تولیدی می‌شدند، در [[دانشگاه تهران]] از دهه 20 شمسی اموزش دامپروری به صورت چند واحد درسی با عنوان "دامپروری" ابتدا در سال 1324 در دانشکده کشاورزی شروع شد تا اینکه در سال 1334 «واحد دامپروری» دانشکده بنیاد نهاده شد.
در سال 1335 گرایش دامپروری با 15 واحد درسی در دوره کارشناسی رشته کشاورزی عمومی راه­ اندازی شد.
در سال 1340 این گرایش به رشته دامپروری در مقطع کارشناسی تبدیل شد و در سال 1342 گروه دامپروری به عنوان یکی از گروه­های دانشکده کشاورزی به رسمیت شناخته شد. و از اوایل دهه شصت علوم دامی و دامپروری به عنوان یکی از گرایش های مهندسی کشاورزی مطرح گردید و مقطع کارشناسی ارشد علوم دامی در دانشگاه تهران برای اولین بار در سال 1364 به صورت ناپیوسته و دوره­ های دکتری در سال 1373 در رشته تغذیه دام، در سال 1380 در رشته اصلاح نژاد دام و در سال 1383 در رشته فیزیولوژی دام راه اندازی شدند.