پرش به محتوا

عباسقلی یحیوی: تفاوت میان نسخه‌ها

هیچ تغییری در اندازه به وجود نیامده‌ است. ،  ۱ سال پیش
بدون خلاصۀ ویرایش
برچسب: برگردانده‌شده
(←‏خلاصه زندگی‌نامه: اشتباه تایپی)
برچسب‌ها: برگردانده‌شده ویرایش همراه ویرایش از وبگاه همراه
== خلاصه زندگی‌نامه ==
عباسقلی یحیوی در ۲۷ تیر ۱۲۸۰ در محله تازه شهر [[اردبیل]] به دنیا آمده‌است. او در سن ۱۳ سالگی با [[تخلص]] «احقر» شروع به سرودن اشعار مذهبی کرده و اولین شعر خود را سرود. او بعد از مدتی و در اوایل دوران جوانی، [[تخلص]] خود را به نام خانوادگی‌اش «یحیوی» تغییر داد. اشعار یحیوی همراه با تخیل و اندیشه و بدور از ضعف ادبی و خرافه پردازی است.
عباسعلیعباسقلی یحیوی، فرزند استاد یحیوی می‌گوید: «یحیوی، اشعارش را بیشتر در مغازه‌اش می‌سرود. عموماً پاکنویس کردن اشعار هم توسط «داود یحیوی» صورت می‌گرفت. «میرزاآقا ذبیحی» هم اشعار تازه را با استفاده از کاربن در چند نسخه می‌نوشت و بین علاقه‌مندان توزیع می‌کرد و به نوعی توزیع اشعار را عهده‌دار بود. «میرزامحمدعلی‌ناطق» و «میرزا افضلعلی صدرالممالکی» اولین شنودگان تازه‌ترین اشعار یحیوی بودند. [[سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی]] تقریباً اولین مداحی بود که اشعار یحیوی را اجرا می‌کرد. حسینقلی داودی، رحیم حیدری و [[محمد باقر]] تمدنی نیز از مداحانی بودند که بیشترین ارتباط را با یحیوی داشتند.»
یحیوی ۶۵ سال از عمر ۷۸ ساله خود را صرف سرودن اشعار [[مرثیه]] برای [[اهل بیت]] (ع) کرد و سرانجام در سن ۷۸سالگی در ۲۶ [[آبان]] ۱۳۵۸ از دنیا رفت و در قبرستان «بهشت فاطمه» [[اردبیل]] به خاک سپرده شد.
 
کاربر ناشناس