پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «میکروب»

۴۱ بایت اضافه‌شده ،  ۷ ماه پیش
جز
ربات:افزودن الگو ناوباکس {{آنتونی فان لیوونهوک}}+املا+
جز (ویرایش 81.185.165.141 (بحث) به آخرین تغییری که Hamid.Moghadam انجام داده بود واگردانده شد)
برچسب: واگردانی
جز (ربات:افزودن الگو ناوباکس {{آنتونی فان لیوونهوک}}+املا+)
میکروارگانیسم‌های خنثی، بزرگ‌ترین گروه را تشکیل می‌دهند. آن‌ها در محیط، به گروهی که حاکم و چیره‌است می‌پیوندند؛ بنابراین هنگامی که در محیطی میکروارگانیسم‌های سازنده و احیاکننده بیشتر می‌شوند خنثی‌ها به روند سازندگی می‌پیوندند.
 
ریزاندامگان برای سوخت‌وساز و انجام فرآیندهایفرایندهای زیستی خود از منابع آلی و معدنی موجود در محیط تغذیه می‌کنند. این ارگانیسم‌ها طی فرایندهای متفاوت، هنگامی که در معرض یون‌های فلزی قرار می‌گیرند، آن‌ها را در درون یا بر روی [[دیواره سلولی|دیوارهٔ سلولی]] خود انباشته می‌کنند. این انباشتگی اغلب منجر به تولید ذراتی است که در اندازه‌های نانو دسته‌بندی می‌شوند.<ref>[http://www.nano.ir/paper.php?PaperCode=534 ستاد ویژهٔ توسعهٔ فناوری نانو] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20090429213318/http://nano.ir/paper.php?PaperCode=534 |date=۲۹ آوریل ۲۰۰۹}}، بازدید: اوت ۲۰۰۹.</ref>
 
برای دیدن میکروب‌ها باید از ذره‌بین یا میکروسکوپ بهره برد.
ویروسها از لحاظ ژنوم خود به دو گروه تقسیم می‌شوند:
# ویروس‌های [[DNA]]دار مثل [[آبله]] و [[تبخال]]
# ویروس‌های [[RNA]]دار مثل ویروس [[ایدز]] و [[آنفلوآنزاآنفلوانزا]] (ویروسهای این دسته بسیار هوشمند عمل کرده و به وسیلهٔ امکانات میزبان خود و با استفاده از سامانه رونوشت‌بردار معکوس خود از RNAی موجود DNA می‌سازند) ویروس‌ها می‌توانند پوشینه یا انولوپ داشته باشند، ولی در کل، همهٔ ویروس‌ها باید یک نوع اسید نوکلئیک و کپسید داشته باشند، یعنی پوشینه در برخی ویروس‌ها وجود ندارد. ویروس‌ها در آخرین سیستم بین‌المللی طبقه‌بندی ویروس‌ها در سال ۲۰۱۸ دارای فیلوم کلاس هستند.
 
== بیماری‌زایی ==
* ویکی‌پدیای انگلیسی
 
{{آنتونی فان لیوونهوک}}
[[رده:باکتری‌شناسی]]
[[رده:ریزاندامگان]]
۳۶۵٬۹۷۹

ویرایش