پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «رخش»

۵۸ بایت اضافه‌شده ،  ۷ ماه پیش
جز
ربات ردهٔ همسنگ (۳۰.۱) +مرتب+تمیز (۱۴.۹ core): + رده:شخصیت‌های شاهنامه
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه متن دارای ویکی‌متن نامتناظر ویرایش‌گر دیداری
جز (ربات ردهٔ همسنگ (۳۰.۱) +مرتب+تمیز (۱۴.۹ core): + رده:شخصیت‌های شاهنامه)
{{پایان شعر}}
 
رستم چون چشمش براین کره افتاد کمند کیانی را خم داد تا پرتاب کند و کره را به بند آورد. پیری که چوپان گله بود گفت: « ای دلاور ! اسب دیگران را مگیر.» رستم پرسید: « این اسب کیست که بر رانش داغ کسی نیست ؟ »
چوپان گفت: « خداوند این اسب شناخته نیست و درباره ی آن همه گونه گفتگو ست. نام آن «رخش» است و در خوبی چون آب و در تیزی چون آتش است. اکنون سه سال است که رخش در خور زین شده و چشم بزرگان در پی اوست. اما هر بار که مادرش سواری را ببیند که در پی کره اوست چون شیر به کارزار در می آید. راز این بر ما پوشیده است. اما تو بپرهیز و هشدار
 
رستم چون این سخنان را شنید کمند کیانی را تاب داد و پر تاب کرد و سر کره را در بند آورد. مادیان باز گشت و چون پیل دمان بر رستم تاخت تا سر وی را با دندان برکند.
رستم چون شیر ژیان غرش کنان با مشت بر گردن مادیان کوفت. مادیان لرزان شد و بر خاک افتاد و آن گاه برجست و روی پیچید و به سوی گله شتافت. رستم خم کمند را تنگتر کرد و رخش را فراتر آورد و آن گاه دست یازید و با چنگ خود پشت رخش را فشرد. اما خم بر پشت رخش نیامد، گویی خود از چنگ و نیروی رستم آگاه نشد. رستم شادمان شد و در دل گفت: « اسب من اینست و اکنون کار من به سامان آمد.» آن گاه چون باد بر پشت رخش جست و بتاخت درآمد.
سپس از چوپان پرسید: « بهای این اسب چیست ؟»
چوپان گفت: « بهای این اسب بر و بوم ایران است. اگر تو رستمی از آن توست و بدان [[کار ایران]] را به سامان خواهی آورد .»
رستم خندان شد و یزدان راسپاس گفت و دل در پیکار بست و به پرورش رخش پرداخت. به اندک زمانی رخش در تیزگامی و زورمندی چنان شد که مردم برای دور کردن چشم بد از وی سپند در آتش می‌انداختند.
 
== رخش در ادبیات ==
[[پرونده:Rakhsh Kills a Lion while Rustam Sleeps.jpg|thumbبندانگشتی|leftچپ|240px|برگی از کتاب ''[[شاهنامه]]'' منسوب به [[شاه عباس اول]] که بین سال‌های [[۱۵۹۰ (میلادی)|۱۵۹۰]] تا [[۱۶۰۰ (میلادی)|۱۶۰۰]] میلادی، کشیده شده‌است. در این برگ، [[هفت‌خان رستم]]، خان اول: نبرد رخش با شیر به‌تصویر کشیده شده‌است.{{سخ}}این کتاب در مالکیت [[کتابخانه چستربیتی]] در [[دوبلین]]، [[ایرلند]] قرار دارد.]]
 
* '''فردوسی'''
{{شعر|نستعلیق}}
{{شاهنامه}}
{{پادشاهی زو}}
 
{{شاهنامه-خرد}}
 
[[رده:اساطیر ایرانی]]
[[رده:اسب‌های داستانی]]
[[رده:افسانه‌های ایرانی]]
[[رده:جانوران شاهنامه]]
[[رده:جانوران مشهور در ایران]]
[[رده:شخصیت‌های شاهنامه]]
[[رده:موجودات افسانه‌ای]]
[[رده:موجودات پندارین]]
[[رده:جانوران شاهنامه]]
۴٬۴۰۶٬۰۹۰

ویرایش