پرش به محتوا

گل‌بدن بانو: تفاوت میان نسخه‌ها

بدون خلاصۀ ویرایش
بدون خلاصۀ ویرایش
گل‌بدن که نام اصلی‌اش '''صالحه سلطان''' بود در سال ۹۳۰ هجری که پدرش بابر چهل سال داشت نوزدهمین سال حکمرانی خود را سپری می‌ساخت در [[کابل]] به دنیا آمد، کودکی وی در عصر بابر، جوانی‌اش در روزگار همایون و دوران رسیدگی و پیری وی در زمان امپراتوری [[اکبرشاه|اکبر]] طی شد.
 
به همان اندازه که گلبدن همایون را دوست داشت از برادر دیگر خود کامران روگردان بود، کامران همیشه داعیه مخالف بابر را داشت و چون در آئین اسلام طرفدار شدید [[سنی|تسنن]] بود، از رویه همایون نسبت به شیعیان و سادات همیشه انتقاد و عیب‌جوئی می‌کرد.
 
پیشهٔ گل‌بدن تا ۶۶ سالگی خانه‌داری بود. از این که او خواهر همایون‌شاه و در سفر و حضر همراه همایون بود و آگاهی‌های دست اولی از احوال واقعی برادرش داشت، ابوالفضل نویسندهٔ [[اکبرنامه]] از او درخواست کرد تا کتابی دربارهٔ وی بنگارد.<ref>[http://www.ipips.ir/?c=newsShow&NewsId=552212&t=4 مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20081227112709/http://www.ipips.ir/?c=newsShow&NewsId=552212&t=4 |date=۲۷ دسامبر ۲۰۰۸}}، بازدید: آوریل ۲۰۰۹.</ref> همچنین از او ابیاتی به جا مانده‌است:
۲۴۷

ویرایش