پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «بیماری خواب»

جز
(نجات ۱ منبع و علامت‌زدن ۰ به‌عنوان مرده.) #IABot (v2.0.1)
 
بیماری خواب بر اثر گزش مگس تسه‌تسهٔ آلوده عارض می‌شود، ناحیه‌ای که پشه آنجا را گزیده‌است قرمز ، دردناک و متورم می‌شود و انگل‌ها داخل خون می‌شوند و در آن جا و همچنین در [[غدد لنفاوی]] زیاد می‌شوند و تب، سردرد، تعریق و تورم غدد لنفاوی را سبب می‌شوند.
سرانجام بعد از یک دورهٔ طولانی، انگل‌ها به [[سیستم اعصاب مرکزی]] CNS مغز هجوم می‌کنندمی‌آورند که تولید تغییرات وسیع رفتاری، اضطراب و حرکات هیجانی جلوعقب Mood Swing = to and fro می‌شود. در پی این علائم، سردرد، تب و خستگی عمومی ظاهر می‌شود.
یک نوع از پروتوزوآ تولید التهاب عضلات قلب گهگاه نارسائی کامل قلبی در عرض ۶ ماه را سبب می‌شود. نوع دیگری از انگل پریود طولانی‌تر ۲ ساله دارد و سیستم اعصاب مرکزی را بالاخره گرفتار می‌کند که نشانه‌های این نوع بخصوص از بیماری خواب شامل [[خواب آلودگی]] در طول روز است که پیشرفت می‌کند و به [[کما]]ی کامل می‌انجامد.<ref>Maya JD, Cassels BK, Iturriaga-Vásquez P, et al (2007). "[http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6VNH-4JFYW6X-1&_user=10&_rdoc=1&_fmt=&_orig=search&_sort=d&view=c&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=3e9fa2d7906d110e9d42dc36470f4ab1 Mode of action of natural and synthetic drugs against Trypanosoma cruzi and their interaction with the mammalian host]{{پیوند مرده|date=اکتبر ۲۰۱۹ |bot=InternetArchiveBot}}". Comp. Biochem. Physiol. , Part A Mol. Integr. Physiol. 146 (4): 601–20.</ref>