پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «آذرشهر»

۱۵۳ بایت حذف‌شده ،  ۸ ماه پیش
بدون خلاصه ویرایش
برچسب‌ها: متن دارای ویکی‌متن نامتناظر ویرایش‌گر دیداری
آذرشهر یکی از شهرهای تاریخی آذربایجان است که منابع قدیمی نام آن را به صورت ده نخوارگان و ده نخیرجان نوشته‌اند و در کتاب‌های جغرافی قدیم عرب این نام به شکل «داخَرَّقان و دخارقان آمده‌است.<ref>مشکور، محمدجواد، نظری به تاریخ آذربایجان، تهران: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، انتشارات کهکشان، چاپ دوم ۱۳۷۵، گنجینهٔ ایران: ۲۱.</ref> [[یاقوت حموی]] از این شهر باعنوان دِه‌نَخیرجان یاد کرده‌است در حالی که [[حمدالله مستوفی]] نام دهخوارقان را به کار برده است. اکثر مورخان از آذرشهر به عنوان شهری کوچک با هشت روستای تابعه یاد می‌کنند و از وفور باغ‌های [[انگور]] و [[میوه ]]جات مختلف آن سخن به میان آورده‌اند. از محصولات زبانزد توفارقان میتوان از حلوا، دوشاب، عسل، سیر، زردآلو، خشکبار نام برد، همچنین نخود و لپه و گردوی آذرشهر شهرت جهانی دارند. در روستای [[فیروز سالار]] آذرشهر باغ‌های [[پسته]] وجود دارند.<ref name="Iranica" />
 
آذرشهر آثار و اماکن تاریخی متعددی را در خود جای داده‌است که از مهم‌ترینمهمترین آن‌هاآنها می‌توان بهاز تپه باستانی پیرقطران، گورستان پیرحیران (درحال تخریب وتبدیلو تبدیل به مؤسسه آموزشی می‌باشداست)، مسجد رومیان، مسجد جامع آذرشهر، غار باستانی ١٢ هزارساله بادامیار و [[گورستان قدمگاه (بادامیار)]] و تورامین ممقان، مسجد تورامین ممقان، آرامگاه اولیا در روستای [[قاضی‌جهان]] ،روستای تاریخی جراغیل، قیزیل داغ ، تپه تاریخی دووا داغی و آرامگاه پیرجابر ممقان اشارهنام کردبرد.<ref name="Iranica" />
 
'''بافت قدیمی آذرشهر''':
 
با توجه به گفته‌های افراد کهنسال شهر در زمان‌های خیلی قدیم شهر توفارقان در محل کوه پیر قطران بوده‌است که در اثر زلزله نابود شده‌است و بعد از انآن مردم شهر را در سمت دیگر رودخانه بنا نهاده‌اند. ویرانه‌های کوه پیر قطران هنوز بجاست و از آثار باستانی آذرشهر می‌باشد. بافت قدیمی شهر از تعدادی محله قدیمی تشکیل شده بود که این محلات از هم فاصله داشته‌اند و بین محلات باغات وجود داشته‌است که شمالیترین محله پیرلر بوده‌است و جنوبی‌ترین محله کردلر کوچه سی بوده‌است؛ و شرقی‌ترین محله دیزج و غربی‌ترین محله اشاغی کوچه بوده‌است. هر محله دارای کوجه‌های باریک و تودرتو و بن‌بست بوده‌است و در محل ورودی هر محله درب بزرگی بوده‌است که شبها بسته می‌شد و دارای نگهبان بوده‌است. بدین ترتیب هر محله مانند قلعه‌ای بوده‌است که خانه‌های در انتهای بن‌بست دارای قیمتهای بالاتر و ارزش بیشتر بوده‌است. در هر محله و در اکثر کوچه ساختمانهایی به نام کبوتر خانه وجود داشته‌است که محل زندگی کبوتران و پرنده‌ها بوده‌است. در تمام کوچه‌ها سکوهایی بوده‌است که مسافران و افراد سالخورده بر آن نشسته و استراحت میکردندوبار خود را روی آن می‌گذاشتند و بعد از استراحت بار خود را با استفاده از آن کول می‌کردند.
تمام محلات از آب قنات و چشمه‌ها استفاده می‌کردند که هم‌اکنون تمامی این قناتهایقنات های ارزشمند به لطفبرای عدم درایت مسوولانمسئولان و عدم درایت فرهنگی مردم و عدم توجه مردم به تاکیدات دین مبین اسلام بر نگهداری و نیالودن آبهای جاری به محل دفع فاضلاب تبدیل شده‌است.
* '''سیل آذرشهر''':
در سال ۱۳۹۶ در ماه ادیبهشت در اوایل هفته، بارانی دراز مدت (حدودا ۹ ساعت) در پل آذرشهر سیلی بزرگ ایجاد شده بود که در درون سیل، درخت، سنگ‌های بزرگ، ماشین و جسد آدم و … وجود داشت. در سیل در آذرشهر بیش از ۲۰ نفر جان باختند. این خبر مهم در اخبار صدا و سیما ایران پخش گردید.
کاربر ناشناس