پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «نبرد من»

بدون خلاصه ویرایش
(به نسخهٔ 29388541 از Rezabot (بحث) برگردانده شد: منبع محبت بفرمایید (توینکل))
برچسب: خنثی‌سازی
| پیش از =
}}
'''''نبرد من''''' {{آلمانی|Mein Kampf}} کتابی، که توسط [[آدولف هیتلر]] نوشته شده‌است، و بیانگر اندیشه‌های سیاسی هیتلر و [[ناسیونال سوسیالیسم]] می‌باشد. هیتلر در سال ۱۹۲۴ هنگامی که در قلعه لندربرگ زندانی بود بخش اولنخست کتاب را با دیکته کردن جملات به منشی خود [[رودلف هس]] به وجود آورد. بخش دوم، پایان همان سال پس از آزادی زودهنگام او از زندان نوشته شد. پس از به قدرت رسیدن [[حزب]] [[ناسیونال سوسیالیسم]] در آلمان و تشکیل «[[رایش سوم]]» این متن به [[کتاب مقدس]] حکومت نازی تبدیل شد و حزب در هر فرصتی، از جمله در [[مراسم ازدواج]] و اخذ [[مدرک دیپلم]]، آن را در میان مردم پخش می‌کرد و پیر و جوان را به خواندن آن فرا می‌خواند. در سال ۱۹۴۳، بیش از ۱۰ میلیون نسخه از این کتاب در آلمان پخش شد.
 
با قدرت گرفتن ناسیونال سوسیالیست‌ها در آلمان، فروش و توزیع نبرد من نیز رواج گرفت. از اواسط دهه ۱۹۳۰ کتاب هیتلر به خرج دولت به زوج‌های تازه ازدواج کرده هدیه می‌شد، فروش نسخه‌های دست دوم کتاب ممنوع بود و تدریس آن در مدرسه‌ها به عنوان جزئی از برنامهٔ تبلیغاتی حزب [[ناسیونال سوسیالیست]] از همین دوران آغاز شد. از این کتاب تا پایان [[جنگ دوم جهانی]] نزدیک به یازده میلیون نسخه انتشار یافت.
 
نبرد من پس از جنگ جهانی هرگز در آلمان تجدید چاپ نشده است. البته دلیل اصلی آن مخالفت [[وزارت دارایی]] [[ایالت بایرن]] بوده که امتیاز نشر آن را در اختیار دارد و ممنوعیتی در این زمینه وجود ندارد. این کتاب به بسیاری از زبان‌های جهان ترجمه شده‌است. از جمله توسط [[عنایت‌الله شکیباپور]] به فارسی ترجمه شده و در ایران به چاپ هجدهم رسیده‌است.<ref>http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4739074,00.html?maca=per-rss-per-all-1491-rdf . چاپ هجدهم کتاب «شرم‌آور» هیتلر در ایران- دویچه‌وله فارسی</ref>
 
در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم و خودکشی هیتلر تمام دارایی‌های وی از جمله حقوق معنوی آثارش به [[ایالت باواریا]] تعلق گرفت. طبق قوانین ایالتی و با تأیید [[دولت فدرال]] آلمان، باز نشر این کتاب به مدت ۷۰ سال ممنوع اعلام شد. این مهلت در سال ۲۰۱۵ به پایان رسید.<ref>http://www.bbc.co.uk/persian/arts/2013/12/131218_l51_mein_kampf_hitler_book.shtmlrdf . ایالت باواریا تجدید چاپ کتاب هیتلر را لغو کرد. - بی‌بی‌سی فارسی</ref> رسانه‌های جمعی در ماه ژانویه سال ۲۰۱۴ گزارش دادند که متن کتاب هیتلر در میان کتاب‌های الکتریکی «[[آمازون.کام|آمازون]]» در مقوله «کتاب‌ها و متون سیاسی» بالاترین مقام فروش را داشته‌است.