پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «کم‌خونی»

۳۸ بایت اضافه‌شده ،  ۹ ماه پیش
بدون خلاصه ویرایش
(خنثی‌سازی ویرایش 28921434 از 90.89.107.49 (بحث))
برچسب: خنثی‌سازی
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه ویرایش‌گر دیداری ویرایش پیشرفته تلفن همراه
ممکن است در ابتدا کم‌خونی آنقدر خفیف باشد که متوجه علائم آن نشوید. اما شدت علائم با پیشرفت کم‌خونی افزایش می‌یابند. بی خوابی درشب هم علائم کم‌خونی است.
 
== عملکرد سلولهایسلول‌های خونی ==
خون از سلول‌های خونی و مایعی به نام [[پلاسما]] تشکیل شده‌است. دو نوع سلول خونی (پلاکت‌ها سلول نیستند بلکه قطعات سلولی هستند) در پلاسما شناور هستند.
 
سلول‌های خونی سفید ([[گلبول سفید|گلبولهای سفید]]): این سلول‌ها با عفونتهاعفونت‌ها مبارزه می‌کنند.
 
[[پلاکت|پلاکت‌]]ها: (قطعات سیتوپلاسمی نشات گرفته از سلول‌های مگاکاریوسیت) به لخته شدن خون پس از ایجاد جراحت‌ها کمک می‌کنند.(در خونریزی‌های محدود پلاکت‌ها با ایجاد درپوش پلاکتی جلوی خونریزی را می‌گیرند.)
 
سلول‌های خونی قرمز (گلبول‌های قرمز): این سلول‌ها اکسیژن را از ریه‌ها به مغز، سایر ارگان‌ها و بافت‌های مختلف بدن حمل می‌کنند. بدن شما برای عملکردهای خود به خون حاوی اکسیژن احتیاج دارد.
بسیاری از سلول‌های خونی از جمله گلبول‌های قرمز به صورت مداوم در [[مغز استخوان]] تولید می‌شوند. مغز استخوان یک مادهٔ اسفنجی شکل قرمز رنگ است که درون برخی از استخوان‌های بدن وجود دارد.
 
برای تولید گلبول‌های قرمز و هموگلوبین، بدن به مصرف غذای حاوی [[پروتئین‌ها در رژیم غذایی|پروتئین]]، [[ویتامین|ویتامین‌]]ها و [[آهن (ماده غذایی)|آهن]] نیاز دارد.
 
کم‌خونی حالتی است که در آن تعداد گلبول‌های قرمز یا میزان هموگلوبین آن‌ها کمتر از میزان طبیعی است. در کم‌خونی تخریب گلبول‌های قرمز سریعتر از جایگزینی گلبول‌های جدید است لذا خون گلبول قرمز کمتری خواهد داشت و در نتیجه میزان حمل اکسیژن به بافت‌های بدن کاهش یافته و احساس خستگی ایجاد می‌شود.