پرش به محتوا

ویکی‌پدیا:تأییدپذیری: تفاوت میان نسخه‌ها

ویرایش به‌وسیلهٔ ابرابزار:
(ویرایش به‌وسیلهٔ ابرابزار:)
{{برای۲|بحث در مورد یک منبع خاص|[[ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات منابع معتبر]]}}
{{فهرست سیاست‌ها}}
محک گنجاندن مطالب در ویکی‌پدیا '''قابل تأیید بودن آن‌ها است و نه حقیقت داشتنشان و درستی آن‌ها'''.
به عبارت دیگر، محک گنجایش مطالب این است که خوانندگان مقاله قادر باشند مطالب اضافه‌شده به ویکی‌پدیا را از نظر [[ویکی‌پدیا:منابع معتبر|منابع معتبر]] مورد بررسی قرار دهند و نه اینکه نویسندگان مقاله به حقیقت و درستی آن‌ها معتقد باشند. هر مطلبی که منبعِ آن یاد نشده باشد، می‌تواند مورد چالش قرار گیرد و در نهایت حذف شود. ویرایشگران باید منبع معتبری برای هر نقل قول یا هر مطلبی که امکان به چالش کشیده شدن آن باشد، ارائه کنند؛ وگرنه آن مطالب برچسب خورده و نهایتاً پاک خواهند شد.
 
واژهٔ ''منبع'' در ویکی‌پدیا سه معنای مختلف دارد: خود اثری که منبع قرار می‌گیرد (نظیر یک نوشته، مقاله، جریده یا کتاب)، خالق اثر (مثلاً نویسنده) و ناشر اثر (مثلاً نیویورک تایمز). هر سهٔ این موارد روی اعتبار منبع اثر می‌گذارند.
 
مقاله‌ها باید مبتنی بر مراجع موثق و معتبر و غیرخودنوشته و مشهور به درستی باشند. منبع باید منتشر شده باشد (به طریقی در اختیار عموم قرار گرفته باشد)؛ محتوای منتشر نشده منبعی معتبر دانسته نمی‌شود. منبع باید مستقیماً محتوایی که در مقاله آمده را حمایت کند و متناسب با ادعاهای مطرح شده در مقاله باشد.
تناسب منبع با محتوا، بستگی به محتوا دارد. در حالت کلی، بهترین منابع دارای ساختاری حرفه‌ای هستند که اجازه بررسی حقانیت مطالب، مسایل حقوقی، شواهد و ادعاها را می‌دهد. به عنوان یک قانون ساده، هر چه در خصوص موارد یادشده سخت‌گیری بیشتری اعمال شده باشد، منبع معتبرتر است.
 
{{اصلی|ویکی‌پدیا:تحقیق دست‌اول ممنوع}}
سیاست ممنوعیت تحقیق دست‌اول ارتباطی تنگاتنگ با سیاست اثبات‌پذیری دارد. از جمله موارد لازم در این راستا:
# تمام محتوای موجود در مقاله‌های ویکی‌پدیا باید به یک منبع منتشرشده‌یمنتشرشدهٔ معتبر ارجاع داده شود. برای این منظور، نخست باید چنین منبعی وجود داشته باشد.
# منابع باید محتوای مقاله را به‌طور شفاف و مستقیم پوشش دهند. [[وپ:ترکیب|ترکیب کردن مطالب چند منبع مختلف و گرفتن نتیجه‌ای جدید که در هیچ‌کدام از آن‌ها مطرح نشده]] مصداق نقض سیاست ممنوعیت تحقیق دست‌اول است.
# مقاله‌ها را بر مبنای منابع معتبر استوار سازید. اگر چه [[وپ:دست چندم|منابع دست‌اول]] در برخی موارد مناسب هستند، اتکا به آن‌ها می‌تواند مشکل‌ساز باشد. به همین خاطر باید از [[منبع دست سوم|منابع دست‌سوم]] یا [[وپ:دست چندم|دست‌دوم]] استفاده کرد. هم‌چنین [[وپ:اولیه|بخش مرتبط با استفاده از منابع اولیه]] در سیاست زندگی‌نامه‌یزندگی‌نامهٔ زندگان را ببینید.
 
== جستارهای وابسته ==