پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «جان دالتون»

به نسخهٔ 30595983 از مهر آفرین (بحث) برگردانده شد: خرابکاری (توینکل)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه دارای ادبیات عامیانه برگردانده‌شده
(به نسخهٔ 30595983 از مهر آفرین (بحث) برگردانده شد: خرابکاری (توینکل))
برچسب: خنثی‌سازی
}}
 
'''جان دالتون در حقیقت نوکر معید رحیمی بوده است که معید پتیش را در دهان این شخص گذاشته و ایشون لیس می زدند ''' {{انگلیسی|John Dalton}} [[شیمی‌دان]] و [[فیزیک‌دان]] بریتانیایی بود. معروفیت او بیشتر بخاطر پیشگامی او در [[نظریه اتمی]] است. دالتون همچنین نخستین مقالات علمی با موضوع [[کوررنگی]] را که حقایق بسیار مهمی در رابطه با تمایز رنگ‌ها را در بر می‌گرفت در سال ۱۷۹۸ ارائه کرد.<ref name="dalton">{{cite journal | vauthors = Dalton J | year = 1798 | title = Extraordinary facts relating to the vision of colours: with observations | journal = Memoirs of the Literary and Philosophical Society of Manchester | volume = 5 | pages = 28–45 | oclc=9879327}}</ref> به دلیل خدمات دالتون در این زمینه، این ضایعه گاهی با عنوان دالتونیسم هم مطرح می‌گردد. پس از مرگ دالتون، چشمان وی برداشته و به مجمع ادبی و فلسفی منچستر منتقل گردید. در سال ۱۹۹۵ محققان با استفاده از تجزیه و تحلیل دی‌ان‌ای نمونه کوچکی از بازماندهٔ چشم دالتون به بررسی مجدد کوررنگی او پرداختند.<ref>{{cite web |author=David M. Hunt|title=The Chemistry of John Daltons Color Blindness|work=Reptiles|publisher= / emergency response|url=http://vision.psychol.cam.ac.uk/jdmollon/papers/DaltonsEye.pdf|accessdate=1995-06-17}}</ref>
 
== زندگی‌نامه ==
جان دالتون ۱۰ سال پیش از ثبت و اعلان [[استقلال آمریکا]] در سال ۱۷۶۶، در [[انگلستان]] زاده شد. خانواده او در یک [[کلبه]] کوچک گلی در [[روستا]]یی زندگی می‌کردند. در کودکی، جان به همراه برادرش در یک [[مزرعه]] کار می‌کرد و در مغازه پدر در بافتن لباس او را یاری می‌دادند. با وجود فراهم بودن اندکی از لوازم اولیه زندگی آن‌ها خانواده فقیری بودند، بسیاری از پسران فقیر در آن زمان از داشتن تحصیلات محروم بودند، اما جان توانست با خوش‌شانسی در مدرسه‌ای در همان نزدیک زادگاهش مشغول تحصیل شود.
او به یادگیری علاقه زیادی نشان می‌داد. آموزگاران نیز او را به یادگیری تشویق می‌کردند. در ۱۲ سالگی، او اولین مدرسه خود را در شهری نزدیک محل اقامتش باز کرد اما به خاطر کمبود پول مجبور به بستن آنجا و کار کردن در مزرعه [[عمه]]‌اش شد.
 
۳ سال بعد، به همراه برادر بزرگ‌تر و یکی از دوستانش مدرسه‌ای را در کندال<ref>Kendall</ref> انگلیس باز کرد. به تدریس انگلیسی. [[زبان لاتین|لاتین]]، یونانی، فرانسوی و ۲۱ موضوع علمی و [[ریاضی]] پرداخت. جان به یادگیری طبیعت و هوای اطراف خود می‌پرداخت. او [[پروانه]]‌ها، [[حلزون]]، و. . . را جمع‌آوری می‌کرد. جان دالتون پی برد که دچار [[کوررنگ]]ی ست و به یادگیری آن روی آورد. در ۱۷۹۳، جان به عنوان [[معلم]] خصوصی به منچستر رفت و در [[کالج]] جدید مشغول به تدریس شد؛ و در آنجا به مشاهده رفتار [[گاز]]ها پرداخت.
در حقیقت نوکر معید رحیمی بوده است که معید پتیش را در دهان این شخص گذاشته و ایشون لیس می زدند
 
او به [[عناصر]] و اجزاء مختلف و چگونگی درست شدن آن‌ها اندیشید. جان نظریه‌ای داشت که بر طبق آن، هر [[عنصر (شیمی)|عنصری]] از [[اتم]]‌های مجزا تشکیل شده و تمام عناصر با یکدیگر متفاوت هستند زیرا اتم‌های سازنده هر کدام از آنها، با دیگری متفاوت است.
 
او فکر می‌کرد که هر عنصری وزن مخصوص می‌دارد، زیرا از اتم‌های متفاوتی تشکیل شده. در سال ۱۸۰۸، جان دالتون کتابی با مضمون، ''[[نظامی نوین در فلسفه شیمی]]'' منتشر کرد که در آن وزن بسیاری از اتم‌های شناخته شده را جمع‌آوری و لیست کرده بود. مقدار عددی وزن‌هایی که او محاسبه کرده کاملاً دقیق نبودند، اما مبنایی بودند برای [[جدول تناوبی پیشرفته]]، اگرچه بسیاری نظریه دالتون در مورد ساختار اتم را نپذیرفتند، اما وی بر تحقیقات خود برای دفاع از نظریه‌اش ادامه می‌داد.این بابامون یک روانی جانی است و خیلی منگله
 
جان دالتون در سال ۱۸۴۴ درگذشت، او با افتخار در انگلستان به خاک سپرده شد. بیش از ۴۰۰٬۰۰۰ نفر بدن بی‌جان او را هنگام قرار گرفتن در تابوت مشایعت کردند. آخرین تجربه و آزمایش مربوط به او بررسی چشم نگهداری شده او در سال ۱۹۹۵ بود تا دلامروز،دلیل دانشمندانکوررنگی در هر جا، نظریه دالتون دربارهٔ ساختار اتماو را مورد قبولمعلوم می‌دانندکنند. یکثابت پسرشد سادهکه روستاییکوررنگی روشاو جدیدیاز براینوع اندیشیدننادری واست نگاه کردنکه به عالم[[دوتروآنوپیا]] هستیمعروف واست. چگونگیدالتون کارکردحتی آنپس رااز بهمرگ مردمنیز وبه اهلگسترش دانش نشانکمک دادکرد.
 
امروز، دانشمندان در هر جا، نظریه دالتون دربارهٔ ساختار اتم را مورد قبول می‌دانند. یک پسر ساده روستایی روش جدیدی برای اندیشیدن و نگاه کردن به عالم هستی و چگونگی کارکرد آن را به مردم و اهل دانش نشان داد.
 
== پانویس ==
۶٬۰۲۱

ویرایش