پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «دفتر اجرایی رئیس‌جمهور (آمریکا)»

جز
جایگزینی با اشتباه‌یاب: برقرارنماید⟸برقرار نماید، درترسیم⟸در ترسیم، رئیس‌جمهورایالات⟸رئیس‌جمهور ایالات، مشاوان⟸مشاوران، یکصدسال⟸صد سال
جز (ویرایش به‌وسیلهٔ ابرابزار:)
جز (جایگزینی با اشتباه‌یاب: برقرارنماید⟸برقرار نماید، درترسیم⟸در ترسیم، رئیس‌جمهورایالات⟸رئیس‌جمهور ایالات، مشاوان⟸مشاوران، یکصدسال⟸صد سال)
 
== مقدمه ==
این ستاد برای ارائه مشاوره به [[رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا]] و هماهنگ‌کردن دستگاه‌های مختلف اجرایی در سال ۱۹۳۷ تأسیس شد تا از یکسو راهکاره‌های اجرایی دولت را ترسیم کند و از سوی دیگر با [[کنگره ایالات متحده آمریکا]] و افکار عمومی ارتباط برقرارنمایدبرقرار نماید. این ستاد درحقیقت قلب قوه مجریه به‌شمار می‌آید و از جایگاه ویژه‌ای در نظام تصمیم‌گیری [[ایالات متحده آمریکا]] برخوردار است.
 
ستاد [[ریاست جمهوری]] شامل ۱۰ شورا و دفتر است که ریاست آنان را رئیس‌جمهور انتخاب می‌کند. دفتر [[معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا]] و ستاد کاخ سفید نیز از زیرمجموعه‌های ستاد ریاست جمهوری بشمار می‌آیند.
== شورای امنیت ملی ==
[[پرونده:Old exec office bldg1.jpg|بندانگشتی|300px]]
وظیفه اصلی شورای امنیت ملی ارائه اطلاعات و مشاوره به رئیس‌جمهور درمسائل نظامی و [[سیاست خارجی]] است و به همین دلیل این شورا از نقش مؤثری درترسیمدر ترسیم سیاست‌های بین‌المللی و نظامی ایالات متحده آمریکا برخوردار است. همچنین این شورا موظف است راهکاره‌هایی برای حل بحران‌های امنیتی و نظامی بیابد و به [[مدیریت بحران]] در عرصه بین‌المللی بپردازد.
 
اعضاء شورای امنیت ملی عبارت‌انداز: [[رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا]]، [[معاون رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا]]، [[وزیر امور خارجه]] و وزیر دفاع که در اکثر جلسات رئیس [[ستاد مشترک ارتش (ایالات متحده آمریکا)|ستاد مشترک ارتش]] نیز حضور دارد. رئیس‌جمهور در زمان معرفی اعضاء [[کابینه ایالات متحده آمریکا]]، مشاور امنیت ملی را نیز انتخاب می‌کند تا خط مشی اجرایی این شورا را ترسیم نماید. در بسیاری از مواقع مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور مسئول واقعی سیاست خارجی شمرده می‌شود و اغلب نظرات وی، برنامه‌های وزیر امورخارجه را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. [[هنری کیسینجر]] و [[زیبیگنیو برژینسکی]] مشاوران امنیت ملی [[ریچارد نیکسون]] و جیمی کارتر از جمله مشاوران امنیت ملی بودند که به مراتب بیشتر از وزاری خارجه در تدوین استراتژی ایالات متحده آمریکا در عرصه بین‌المللی نقش ایفا کردند.
 
== شورای مشاوران اقتصادی ==
اعضای سه نفره شورای مشاوران اقتصادی توسط رئیس‌جمهور انتخاب می‌شوند و وی را در زمینه‌های اقتصادی راهنمایی می‌کنند. این شورا همچنین وظیفه دارد گزارش سالیانه شورای مشاوانمشاوران اقتصادی را برای رئیس‌جمهور تهیه نماید. تنظیم سیاست‌های [[کاهش تورم]]، افزایش نرخ اشتغال و دیگر مباحث و موضوعات اقتصادی از دیگر وظایف شورای مشاوران اقتصادی به‌شمار می‌آید.
 
== دفتر مدیریت و بودجه ==
 
== ستاد کاخ سفید ==
ستاد [[کاخ سفید]] دفتر شخصی رئیس‌جمهورایالاترئیس‌جمهور ایالات متحده به‌شمار می‌آید. مشاوران شخصی، گارد حفاظتی، مسئولین [[برنامه‌ریزی]] سفرها، سخنگوی رئیس‌جمهور و مشاورین [[روابط عمومی]] ازجمله کارکنان ستاد کاخ سفید هستند که تعداد آنان طی سالیان گذشته روبه افزایش گذاشته‌است. در زمان [[توماس جفرسون]]، کارکنان دفتر رئیس‌جمهور که بعدها به ستاد کاخ سفید مشهور گشت تنها ۲ منشی اداری بود. یکصدسالصد سال بعد تعداد آنان تنها تا ۱۳ نفر افزایش یافت و بودجه ستاد کاخ سفید ا ز۸۰۰ هزار دلار در سال تجاوز نمی‌کرد. اما اکنون بیش از ۶۰۰ نفر در ستاد کاخ سفید مشغول فعالیت هستند.
 
== جستارهای وابسته ==