پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «آبونمان»

بدون خلاصه ویرایش
(ابرابزار)
در تجارت و صنعت، به طور کلی، '''آبونمان''' یا '''حق اشتراک'''، مبلغی است که مشتری یا خدمات‌گیرنده برای دریافت خدمات یا محصولی در بازه‌های زمانی منظم، به‌طور مستمر و یا در ابتدای قرارداد فروش، به خدمات‌دهنده یا فروشنده خدمات و محصولات می‌پردازد و پرداخت آن شرط ارائهٔ خدمت و قرداد است. حق اشتراک معمولاً در خدمات ماندگار، یا خدماتی که نیازمند نگهداری و پشتیبانی هستند و یا خدماتی که در یکبازهٔ زمانی مشخص، به طور پیوسته ارائه می‌شوند؛ پرداخت می‌شود. آبونمان یک [[مدل‌های کسب‌وکار|مدل کسب‌وکار]] است که در آن مشتری باید پولی را به عنوان حق اشتراک پرداخت کند تا به محصول یا خدمات مورد نیاز دست پیدا کند. این سیستم ابتدا توسط [[مجله]] و [[روزنامه]] ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما اکنون در بسیاری از کسب‌وکارها و وبگاه‌ها از این شیوه استفاده می‌شود.
 
در فروش انحصاری محصولات، استفاده از شیوه فروش حق اشتراکی دوره‌ای (ماهانه، سالانه یا فصلی) برای استفاده یا دست‌رسی به [[فراورده]]ها و [[خدمات]]، مرسوم است و در مورد برنامه‌های ناسودبر همچون اپرا یا [[ارکستر]] سمفونی فروش بلیت‌های فصلی برای اجراهای یک فصل انجام می‌شود.
}}</ref>
{{پاک‌کن}}
در بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری، اشتراک یا آبونمان به فرایند تعهد و عقد قرارداد سرمایه‌گذاری در یک [[ابزار مالی]] از سوی سرمایه‌گذاران اشاره دارد که پیش از بسته شدن خرید واقعی (actual closing of the purchase) انجام می‌گیرد.
 
== منابع ==