پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «ماست»

۴۷۸ بایت اضافه‌شده ،  ۵ ماه پیش
بدون خلاصه ویرایش
(ویرایش به‌وسیلهٔ ابرابزار:)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
به غیر از زبان‌های ایرانی مانند فارسی و کردی در دیگر زبان‌های دنیا، غالباً نام یوقورت را بکار می‌گیرند که ریشه زبان [[ترکی]] دارد.
اگرچه در تاریخ فرهنگ هند و ایران باستان به ماست در پانصد سال قبل از میلاد مسیح اشاره شده‌است و در سنت ایران مردم بر این باور بوده‌اند که ابراهیم پیامبر به علت مصرف منظم و روزانه ماست صاحب عمری طولانی همراه با سلامتی بوده‌است.
اما اولین ماست‌ها احتمالاً به‌طور تصادفی تهیه شدند؛ یعنی زمانی که شیر را برایچوپانی حملدوشیده بود و نقلدر ظرفی کنار بوته گیاهی بنام یوقورت گذاشته بود بعداز مدتی بر میگردد و میبیند برگ این گیاه یوقورت داخل کیف‌هاییظرف کهشیر ازافتاده پوستو بزآنرا درستدلمه کرده و بسته شده بوداین می‌ریختند،گیاهکه باکتریدر منطقه آذربایجان موجودایران در پوستاطراف بز،کوه سهند و سبلان یافت می شود و همین گیاه یوقورت سبب شده شیر را تخمیر نموده و ماست به دست می‌آمد.
در واقع ریشه یوقورت که در ترکی نام ماست است از همین گیاه اقتباس شده و به ان نسبت داده شده است.
 
یک زیست‌شناس روسی عقیده داشت که لاکتوباسیلوس برای سلامتی مفید است، او سعی نمود که استفاده از ماست را در سرتاسر اروپا رواج دهد. به دنبال آن در سال ۱۹۱۹ میلادی اولین کارخانه صنعتی تولید ماست در شهر [[بارسلونا]]ی اسپانیا احداث شد و مصرف ماست روز به روز افزایش یافت.
۲

ویرایش