پرش به محتوا

توحید مفضل: تفاوت میان نسخه‌ها

←‏نویسنده کتاب: جایگرینی مطالب منابع اولیه با منابع ثانویه
جزبدون خلاصۀ ویرایش
(←‏نویسنده کتاب: جایگرینی مطالب منابع اولیه با منابع ثانویه)
برچسب‌ها: افزودن القاب حذف منبع
 
== نویسنده کتاب ==
نامش «مفضّل» فرزند عمر و کنیه اش ابومحمد، و در اواخر قرن اول هجری و اوایل قرن دوم هجری در شهر کوفه به دنیا آمده است. مفضل بن عمر از اصحاب خاص [[جعفر صادق]] و [[موسی کاظم]] و وکیل آنها در کوفه بوده است. در زمان جعفر صادق ماموریت داشت با اموالی که از طرف امام یا شیعیان به او می رسید بین مردم اصلاح کند و اختلافها را بردارد.<ref>{{پک| میرزایی| 1377|ک= توحید مفضل، شگفتیهای آفرینش |ص=14-13}}</ref> روایات بسیاری در فضیلت و برتری او از خود امامان رسیده‌است.
مفضل بن عمر از خواص شاگردان [[جعفر صادق]] و [[موسی کاظم]] بوده‌است. طبق آنچه در کتاب [[الارشاد فی معرفة حجج الله علی العباد]]
[[شیخ مفید]] آمده، [[علی بن موسی الرضا]] در ضمن حدیثی بر او رحمت فرستاده و تبعیت او از ائمه را ستوده‌است.<ref>الارشاد، باب 24، حدیث 10</ref> در عصر [[جعفر صادق]] و [[موسی کاظم]] در میان مردم کوفه وکیل آنان بوده، نیز از جانب [[جعفر صادق]] وظیفه داشت با اموالی که از طرف او در اختیارش گذاشته شده بود یا اجازه اخذ آن‌ها را از مردم داشت، میان مردم را اصلاح کند و اختلافها را بردارد.<ref>(اصول کافی)، ج 2، ص 209</ref> روایات بسیاری در فضیلت و برتری او از خود امامان رسیده‌است.
 
== شرح کتاب ==
۳۶۰

ویرایش