پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «امپراتریس وی (دودمان تانگ)»

(←‏دومین بار به عنوان امپراتریس: زندگی نامه کامل امپراتریس وی و عمل کرده او به عنوان قدرت پشت تخت در زمان شوهرش امپراتور ژونگ زونگ.)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
در همین حال، برای انتقام از مرگ مادر و برادرانش، امپراتریس وی به امپراتور ژونگ زونگ دستور داد ژو رنجویی (周仁軌) ، فرمانده بخشدار گوانگ (廣州 ، تقریباً مدرن گوانگژو ، گوانگدونگ) ، برای حمله به نینگ چنگجی و برادرانش؛ ژو نینگ را شکست داد و قوم خود را ذبح کرد. به لطف، امپراتریس وی به ژو تعظیم کرد و او را مانند پدر احترام گذاشت و امپراتور ژانگ زونگ ژو را به عنوان دوک روزان را خلق کرد.
 
علی رغم وضعیت لی چونگجون به عنوان ولیعهد، لی گوئر و همسرش وو چونگسون اغلب او را مورد تحقیر و آزار و اذیت قرار می دادند، گاهی اوقات از او به عنوان "برده" یاد می کردند. علاوه بر این، لی گوئر در تلاش بود تا امپراتور ژونگ زونگ را متقاعد کند که لی چونگجون نامناسبی است و او را سرنگون کند و به جای آن پرنسس تاج خود را خلق کند. سرانجام لی چونگجون در پاییز ۷۰۷ با عصبانیت فوران کرد و با ژنرال اخلاقی موه لی دووزو و پسر عموی امپراتور ژونگ زونگ با لی کیانلی (李 千里) شاهزاده چنگ افزایش یافت. نیروهای لی چونگجون وو سانسی و وو چنگسون را به قتل رساندند و بعد به امید دستگیری بانو شانگوان وانر و امپراتریس وی به سمت کاخ حرکت کردند. با این حال، پس از کشته شدن داماد لی دووزو به نام یو هولی (野 呼 فرماندار خو) توسط فرمانده محافظ خواجه ها یانگ سیکسو (勗 勗) ، ارتش لی چونگجون فروپاشید، و او به زودی توسط زیردستان خود کشته شد. (لی گوئر به زودی با پسر عموی وو چنگسون به نام وو یانکسیو (متاهل) ازدواج کرد.)، در همین سالها بعد از مرگ لی چونگجون و وو سانسی و وو چنگسون حوزه نفوذ و قدرت امپراتریس وی و دختر پرنسس آنل به طور جدی بسیار افزایش یافت و آنها تنها تاثیرپذیران قدرتمند و موثر بر امپراتور ژونگ زونگ و حاکمیت تانگ بودند و همان حکم بی چون و چرا را که [[ملکه زتیان (دودمان ژو دوم)|امپراتریس وو]] در اواخر سلطنت شوهرش امپراتور گائوزونگ بدست آورده بود را دارا بودند، و از این مقطه به بعد، امپراتریس وی و پرنسس آنل با غرور و خشونت بسیار زیاد بیشتر از سابق عمل می کردند.
 
در سال جدید ۷۰۸ به طور موثر دادگاه امپراتوری بیشتر تحت کنترل تعدادی از زمان قدرتمند واقع شد، که شامل، امپراتریس وی، لی گوئر، دختر دیگر امپراتریس وی پرنسس چانجینگ، بانو شانگوان وانر، و همچنین خواهر امپراتریس وی بانو چنگ، مادر بانو شانگوان وانر بانو ژنگ، به همراه بانوان ارشد در انتظار خانمها چای و هلو، جادوگر دیوو یینگر (第五 英 兒) و بانو ژائو از لانگکسی، همه قدرتمند، ثروتمند و به ویژه فاسد بودند و این زنان آشکارا به خواست خود دفاتر فروش داشتند و علناً رشوه می پذیرفتند، و می توانستند تعدادی از افراد را به عنوان مقام مسئول در حکومت توصیه كنند، كه مستقیماً توسط امپراتور ژونگ زونگ و بدون تأیید دفترخانه مقننه (中書省، ژونگشو، شنگ) و امتحان (門下 省 ، منکسیا، شنگ) به سفارش مستقیم انجام می شد. گفته می شود سیستم خدمات ملکی با کارها و دخالت زنان قدرتمند دربار با فساد غلبه کرده و در حال فروپاشی است. آنها به همراه خواهر امپراتور ژونگ زونگ، [[پرنسس تایپینگ]]، غالباً درگیر در مبارزات تلخ قدرت و حزبی بودند، پدیده ای که امپراتور ژونگ زونگ از آن نگران بود، اما می توانست برای جلوگیری از این واقع کار اندکی انجام دهد. قدرت امپراتریس وی در طول سلطنت ژونگ زونگ به طوری بود که در حدود سال جدید ۷۰۹، هنگامی که امپراتور ژونگ زونگ پیشنهاد داد که پرستار قدیمی خود، بانو وانگ، با صدراعظم بیوه، دو چونگی دووز، ازدواج کند، با دیدن فرصتی برای حتی بیشتر قدرت، با خوشحالی و اشتیاق موافقت کرد، علی رغم وضعیت پایین بانو وانگ بود. در همین حال، امپراتریس وی و پرنسس چانجینگ و آنل نیز در حال ساخت بسیاری از معابد بودایی بودند.
کاربر ناشناس