پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «شورای عالی شهرسازی»

جز
ربات: ویرایش جزئی
جز (ربات: ویرایش جزئی)
'''شورای عالی شهرسازی''' سازمانی است که در وزارت آبادانی و مسکن تشکیل شد و از سال [[۱۳۴۴]] به ریاست عالیه [[فرح پهلوی]] آغاز به کار نمود. این شورا تعیین اولویت پروژه ها، بررسی و تصویب آیین نامه های شهرسازی، و تعیین و تصویب معیارهای ساختمانی و بررسی قوانین شهرسازی را بر عهده دارد.<ref>انتشارات دفتر مخصوص شهبانو، تهران ، ۱۳۵۴ ، ص. ۱۱۲ - ۱۱۷</ref>
 
== هدف ها ==
هدف های شورای عالی شهرسازی بدین قرارند:
* - برگزیدن سیاست همگانی شهرسازی و هماهنگ کردن برنامه های شهرسازی با برنامه های عمرانی.
* - بررسی و تصمیم گیری درباره جلوگیری از گسترش بی رویه شهر ها تا زمانی که طرح جامع برای آنها تهیه نشده است.
* - تهیه نقشه جامع برای شهرهای کشور و اجرای طرح های نام برده
 
== سازمان ==
شورای عالی شهرسازی از وزیر کشور، وزیر آبادانی و مسکن، وزیر آب و برق، وزیر اقتصاد، وزیر فرهنگ و هنر، وزیر جنگ و وزیر بهداری ، مدیر عامل سازمان برنامه، شهردار تهران، رییس دانشکده هنرهای زیبای دانشکاه تهران، معاون وزارت دادگستری و سرپرست اداره ثبت، سرپرست سازمان جلب سیاحان، رییس موسسه تحقیقات و مطالعلت اجتماعی دانشگاه تهران تشکیل می شود.
 
شورای عالی شهرسازی دارای یک دبیر کل است که از بین مهندس های عالی رتبه بنا به پیشنهاد وزیر کشور و وزیر آبادانی و مسکن و تصویب هیات دولت به درازای سه سال تعیین می شود.
 
== فعالیت ها ==
نوسازی در شهرها می بایستی به فرمی انجام شود که با تغییر های اقتصادی و اجتماعی حال و آینده و نیز با شرایط ویژه جا و مکان سازگار باشد. طرح های جامع شهرها دستاوردهای مثبتی داشت که در سرو سامان دادن به وضع شهرها به تدریج نمودار شد. اهمیت طرح های جامع شهرها بدین بود که نه تنها برای از بین بردن سختی ها و مشکلات شهری و چگونگی بافت ترمیم بافت قدیمی آنها چاره جویی ها و پیشنهاد های اساسی می شد بلکه با پیش بینی تغییرات اجتماعی، اقتصادی و جمعیتی شهرهای ایران همه گونه تاسیسات و تجهیزات که بتواند جواب گوی نیازهای آینده مردم این شهرها باشد در نظر گرفته شد.
 
از ۳۱ طرح جامعی که از آغاز بنیان شورای عالی شهرسازی آماده گشته بود ۲۱ طرح جامع شهری به انجام رسید و برای بهره برداری به شهرداری ها و سازمان های وابسته داده شد.
 
پروژه های جامع شهری برای شهرهای [[تهران]]، [[تبریز]]، [[مشهد]]، [[اصفهان|اسپهبان]] ، [[شیراز]]، [[رشت]] ، [[اهواز]] ، [[قزوین]] ، [[بندر انزلی|بندر پهلوی]] ، [[بندر عباس]] ، [[همدان]]، [[بهبهان]] ، [[چالوس]] ، [[نوشهر]] ، [[بابل]] ، [[بابلسر]] [[کرج]] ، بندرلنگه، سربندر، آب معدنی سرین اردبیل، آب معدنی لاهیجان انجام یافته بودند.
 
پروژه های اراک ، خرمشهر، آبادان، بندر شاهپور، آذربایجان، قروه، مریوان، کلاردشت، دشت نظیر، کرند و ییلاقی های اطراف سد فرحناز در بخش آخرین آماده سازی بودند
== منابع ==
<references/>‎
 
 
[[رده:مهندسی]]
۱۸۶٬۰۵۸

ویرایش