پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «تنگه هرمز»

ویرایش به‌وسیلهٔ ابرابزار:
(خنثی‌سازی ویرایش 29440314 از 2.179.167.215 (بحث))
برچسب: خنثی‌سازی
(ویرایش به‌وسیلهٔ ابرابزار:)
== نامگذاری ==
[[پرونده:Basra bahrefars.jpg|بندانگشتی|موقعیت تنگه هرمز در نقشه ایران از دید امپراتوری عثمانی (۱۷۲۹ میلادی)]]
نام هرمز بنا بر منابع تاریخی در قدیم «هورموغ» بوده که مغ در گویش بومی استان هرمزگان به معنای [[نخل]] است.<ref>[http://minabcity.ir/HomePage.aspx?TabID=4620&Site=DouranPortal&Lang=fa-IR شهرداری میناب]: بازدید: دسامبر ۲۰۱۱.</ref><ref>[http://cnnmobile.com/primary/_JDafwf-i5FpcTnlqPT CNN] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20150613031508/http://www.cnnmobile.com/primary/_JDafwf-i5FpcTnlqPT |date=۱۳ ژوئن ۲۰۱۵ }}، بازدید: دسامبر ۲۰۱۱.</ref> از سویی این واژه می‌تواند از ترکیب هور+موغ (موغستان) به معنی آبراهه موغستان (ایالت قدیم جنوب ایران یا [[میناب]] کنونی) ساخته شده باشد.
 
شباهت ظاهری تلفظ امروزی یعنی '''هرمز''' با نام [[اهورامزدا]] سبب شده در میان عوام ارتباطی میان این دو نام تصور شود که این تصور مبنایی در شواهد تاریخی ندارد. افزون بر آن، مختصر شدهٔ نام اهورا مزدا، هرمَزد (hormazd) با فتح میم است و با تلفظ هرمُز (hormoz) تفاوت دارد.
طول این آبراه ۱۵۸ کیلومتر و عرض آن از [[بندرعباس]] تا [[راس شوریطه]] در [[عمان]] بین ۵۶ تا۸۷ کیلومتر می‌باشد.
 
ژرفای تنگه هرمز از خلیج فارس بیشتر است و به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که نزدیکی [[جزیره لارک]]، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی [[شبه‌جزیره]] مسندم به بیش از ۱۰۰ متر می‌رسد. در حالی که حداکثر عمق آب در خلیج فارس ۹۰ متر است.<ref>[http://archimer.ifremer.fr/doc/2004/publication-389.pdf Hydrology and circulation in the Strait of Hormuz and the Gulf of Oman—Results from the GOGP99 Experiment: 1. Strait of Hormuz] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20141102165550/http://archimer.ifremer.fr/doc/2004/publication-389.pdf |date=۲ نوامبر ۲۰۱۴ }} JOURNAL OF GEOPHYSICAL RESEARCH, S. P. Pous1,, X. Carton1
, P. Lazure, page 2</ref> قوس آن، رو به شمال و به طرف درون [[فلات ایران]] قرار دارد و در نتیجه بیشترین خط ساحلی آن در راستای کرانه‌های [[ایران]] قرار گرفته‌است.