Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «استعاره»

۱۰۳ بایت اضافه‌شده ،  ۵ ماه پیش
به نسخهٔ 28863380 ویرایش Sillverfox برگردانده شد. (توینکل)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
(به نسخهٔ 28863380 ویرایش Sillverfox برگردانده شد. (توینکل))
برچسب: خنثی‌سازی
'''استعاره''' یا '''مانندگویی''' (در تمام [[زبان‌های اروپایی]]: '''مِتافُر''') یک روش در [[فن بیان]] است بمعنای بکاربردن یک واژه، عبارت، یا جمله بجای چیز دیگری براساس شباهت بین آنها. استعاره اهمیت بسیاری در [[شعر]] و ادب جهان دارد به‌طوری که شعر را کلامی مبتنی بر استعاره و اوصاف آن دانسته‌اند. اولین بار توسط [[ارسطو]] بعنوان گونه‌ای از [[تشبیه]] تشریح شد، می‌توان گفت استعاره همان تشبیه است که مشبه یا مشبهٌ‌به آن حذف شده باشد. برای مثال، «گریهٔ ابر بهاری» استعاره است که زیرساخت آن این جمله است: «ابر بهار مانند انسان می‌گرید»؛ از این زیرساخت .مشبهٌ‌به بکارسیزحذف هاشده و تنها مشبه و ویژگی پایهٔ محذوف باقی مانده است.
 
== تاریخ استعاره ==
{{پایان شعر}}
 
==== اضافهٔ استعاری (نوعی خاص از استعارهٔ مَکنیّه) ====
هرگاه شاعر در استعاره مکنیه، مشبه و ویژگی مشبه‌به را به صورت ترکیب اضافی به‌کار بَرَد، اضافهٔ استعاری را هویدا ساخته‌است:
{{پایان شعر}}
حافظ ترکیب «مضاف + مضافٌ‌الیه» را در عبارت «کُنگُرهٔ عرش» به‌کار برده‌است؛ یعنی عرش (طبقات بالای آسمان) را مانند کاخ و قصری پنداشته که دارای [[کنگره (معماری)|کُنگُره]] است و بدین شکل، بدون آوردن مشبه‌به، آرایهٔ استعارهٔ مکنیه را به شیوهٔ اضافی شکل داده‌است. در ادبیات و اشعار فارسی باید در تعیین و تمییزدادن نوع ترکیبات اضافی دقت خاصی داشت؛ چراکه نوعی از تشبیه به نام «تشبیه بلیغ» یا «اضافهٔ تشبیهی» نیز در این هیئت به‌کار گرفته می‌شود، ولی در آنجا مضافٌ‌الیه دقیقاً به خودِ مضاف تشبیه می‌شود و رابطه‌ای بی‌واسطه میان آن دو برقرار می‌گردد.
 
فرمول استعارهٔ مَکنیّه: ویژگی مشبه‌به محذوف + مشبه.
مثال: کُنگُرهٔ عرش = کُنگُره (دندانهٔ دیوار قلعه) + عرش؛ یعنی عرش مانند قلعه‌ای‌ست که دیوارِ کُنگُره‌دار دارد.