پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «عروج عیسی»

۵٬۵۵۴ بایت حذف‌شده ،  ۱ سال پیش
به نسخهٔ 28952497 ویرایش 5.117.37.162 برگردانده شد. (توینکل)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
(به نسخهٔ 28952497 ویرایش 5.117.37.162 برگردانده شد. (توینکل))
برچسب: خنثی‌سازی
== مسیحیت ==
طبق باور [[مسیحی|مسیحیان]]، عیسی سه روز بعد از [[مصلوب]] شدن و [[رستاخیز]] با [[حواریون]] دیدار کرد و به آنان خبر عروج خویش را داد. در [[انجیل]]‌های چهارگانه به عروج عیسی در [[مرقس]] {{چر}}۱۶:۱۹، [[لوقا]] {{چر}}۲۴:۵۱ و [[انجیل یوحنا|یوحنا]] {{چر}}۳:۱۳ اشاره شده‌است.<ref name=":1">{{یادکرد وب|نویسنده=|تاریخ=|نشانی=https://www.razgah.com/bible|عنوان=وبگاه رازگاه|بازدید=29 May 2019|وبگاه=|کد زبان=fa}}</ref>
 
 
رویداد صعود مسیح به آسمان که بر طبق کتاب اعمال رسولان، چهل روز پس از رستاخیز وی انجام گرفت (باب ۱ آیه ۱-۵ ) دارای پیامی بسیار امید بخش و شادی آور می باشد. جهت درک این پیام به انجیل یوحنا باب ۱۱ رجوع کنیم در این باب انجیل نویس ما را از انگیزه صعود مسیح به آسمان و جالل یافتن او نزد پدر آگاه می سازد. در باب فوق الذکر اینطور می خوانیم : عیسی به شاگردانش فرمود : “این چیزها را اول به شما نگفتم زیرا خودم با شما بودم اما اکنون پیش کسی که مرا فرستاد میروم و هیچ یک از شما نمی پرسد کجا میروی ؟ ولی چون این چیزها را به شما گفتم دلهای شما پر از غم شد. با وجود این ، این حقیقت را به شما میگویم که رفتن من برای شما بهتر است زیرا اگر من نروم پشتیبانتان پیش شما نمی آید ، اما اگر بروم او را نزد شما خواهد فرستاد …. چیزهای بسیاری هست که باید به شما بگویم ولی شما فعالً طاقت شنیدن آنها را ندارید. در هر حال ، وقتی او که روح راستی است بیاید شما را به تمام حقیقت رهبری خواهد کرد ، زیرا از خود سخن نخواهد گفت بلکه فقط درباره آنچه بشنود سخن میگوید و شما را از اسرار آینده با خبر می سازد. او مرا جالل خواهد داد ، زیرا حقایقی را که از من دریافت کرده به شما اعالم خواهد نمود”. (آیات . ۱۴-۱۱ و ۷-۴)
 
 
سه نتیجه ی مهمی که در صعود مسیح، بیشتر کلیساها و مسیحیان به آن اعتقاد دارند این است:
۱- صعود عیسی نشانه ی معتبر وکامل از ورود انسانیت عیسی به درون قلمروی آسمانی است که از همانجا یک روز دوباره بازخواهد گشت “اعمال رسولان باب یک آیه ۱۱ ” و در این فاصله، این انسانیت او از چشمهای هر انسانی پنهان خواهد بود.
۲- عیسی مسیح که سر کلیساست، ما را بسوی شکوه و جلال ملکوت پدر آسمانی هدایت میکند، ما که از اعضای بدن او هستیم( یعنی مسیحیان در کلیسا) در این امید زندگی میکنیم که یک روز برای همیشه در کنار او باشیم.
۳- عیسی مسیح، یک نفر برای همه، وارد آن جایگاه تخت رحمت الهی در آسمان شده تا بطور دائم برای ما شفاعت کند و در مقام کاهن اعظم ما برای ما میانجیگری کند، کسیکه با ریزش ونزول روح القدس بر ما، بما اطمینان و دلگرمی عطا کرده است.
 
 
لوقا یکی از نویسندگان اناجیل اربعه داستان صعود واهی عیسی مسیح را به این شکل تعریف کرده است: «آنگاه عیسی ایشان را با خود تا نزدیکی «بیت عنیا» برد. در آنجا دست‌های خود را به‌سوی آسمان بلند کرد و ایشان را برکت داد، و در همان حال از روی زمین جدا شد و به‌سوی آسمان بالا رفت. شاگردان او را پرستش کردند و با شادی بسیار به اورشلیم بازگشتند و به خانه خدا رفتند. آنان همواره در آنجا مانده، خدا را شکر و ستایش می‌کردند.»[1] در این روایت از کتاب مقدس محل صعود عیسی مسیح بیت عنیا معرفی‌شده است و تصریح می‌کند که عیسی مسیح در این مکان صعود فرمودند.
 
در بخشی دیگر از کتاب مقدس داستان صعود عیسی مسیح به این شکل تعریف می‌شود: «پس‌ازآنکه عیسی این سخنان را به پایان رساند، در مقابل چشمان ایشان، به‌سوی آسمان بالا رفت و در ابری ناپدید گشت. ایشان هنوز به آسمان خیره بودند که ناگهان متوجه شدند دو مرد سفیدپوش در میانشان ایستاده‌اند. ایشان گفتند: ای مردان جلیلی، چرا اینجا ایستاده‌اید و به آسمان خیره شده‌اید؟ عیسی به آسمان رفت و همان‌گونه که رفت، یک روز نیز باز خواهد گشت. این رویداد تاریخی بر روی کوه زیتون واقع شد که با اورشلیم یک کیلومتر فاصله داشت. پس ازآنجا به شهر بازگشتند.»[2] در این روایت از کتاب مقدس همان‌گونه که واضح است تصریح‌شده است که مکان صعود عیسی مسیح بر روی کوه زیتون در نزدیکی اورشلیم بوده
 
مهم —
اضافه میکنم که کوه زیتون همان بیت عنیا است و نام سومی هم دارد به نام العاذریه
پس هیچ تفاوتی بین دیدگاه لوقا و دیگران نیست
 
== اسلام ==