پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «مهران کریمی ناصری»

بدون خلاصه ویرایش
جز (ویکی‌سازی)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
مهران کریمی ناصری فرزند پزشکی ایرانی و پرستاری اسکاتلندی است. او، پس از تحصیل در [[انگلستان]] و بازگشت به ایران، در سال ۱۹۷۷ توسط رژیم شاه دستگیر می‌شود و سپس به خارج فرار می‌کند. پس از گشت‌وگذارهای بسیار در اروپا، سرانجام در [[بلژیک]] به‌عنوان پناهندهٔ سیاسی پذیرفته می‌شود. اما به عشق یافتن پدر به انگلستان می‌رود و در مسیر فرار مدارک شناسایی‌اش را نابود می‌کند تا در آن‌جا پناهندگی بگیرد. انگلیسی‌ها او را به‌خاطر نداشتنِ مدارک شناسایی به بلژیک، و بلژیکی‌ها او را دوباره به انگلستان بازمی‌گردانند. در این رفت‌وآمدها سرانجام هشتم اوت ۱۹۸۸ از [[فرودگاه شارل دوگل]] پاریس سر بیرون می‌آورَد. این بار اما ازآن‌جاکه فاقد مدارک شناسایی بوده، [[فرانسه|فرانسوی‌ها]] نمی‌توانند او را به کشوری که از آن آمده‌بود، برگردانند.
 
مهران کریمی ناصری از آن تاریختاریخ1988 تا اوت ۲۰۰۶، یعنی به‌مدت هجده سال، ساکن سالنِ ترمینالِ فرودگاه شارل دوگل پاریس می‌شود. در سال ۱۹۹۹ یک وکیل فرانسوی موفق می‌شود برای او اجازهٔ اقامت بگیرد، اما او با این استدلال که «من مهران کریمی ناصری نیستم، بلکه سر آلفرد مهران هستم و ایرانی هم نیستم!»، از امضای مدارک سر بازمی‌زند. پس از آن به‌خاطر ابتلا به بیماریی که اعلام نشده، به بیمارستانی نامعلوم منتقل می‌شود. وی کتابی به انگلیسی به نام «مرد ترمینال» نوشته‌است که در آن به شرحِ سرگذشت‌اش می‌پردازد.
 
فیلم [[ترمینال (فیلم ۲۰۰۴)|ترمینال]] اثر [[استیون اسپیلبرگ]] الهام گرفته شده از زندگی وی می‌باشد.<ref>Gilsdorf, Ethan (June 21, 2004). "Behind 'The Terminal,' a true story". The Christian Science Monitor. Retrieved December 5, 2010.</ref>
 
== جستارهای وابسته ==
کاربر ناشناس