پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «عبدالملک بن مروان»

بدون خلاصه ویرایش
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
'''عبدالملک مروان''' یا '''عبدالملک بن مروان'''(۶۵–۸۶ ه‍.ق) (۶۸۵–۸ اکتبر ۷۰۵) پنجمین [[خلیفه]] از [[خلفای اموی]] در [[دمشق]] بود؛ او یکی از قدرتمندترین خلفای اموی بود و توانست بر مشکلات سیاسی که در عهدش پیش آمد، فائق آید. در دوران او، دیوانهای مهم شعر و کتب علمی از زبان‌های گوناگون قدیم به [[عربی]] برگردان شد{{نیازمند منبع}}، و دانشمندان از دیگر سرزمین‌ها به سوی دربار [[دمشق]] روی آوردند.{{نیازمند منبع}}
 
عبدالملک برای نخستین بار [[واحد پول]] برای [[جهان اسلام]] تعیین کرد{{نیازمند منبع}}، و سکه‌های [[درهم]] و [[دینار]] را به نام خود ضرب کرد. او [[کعبه]] را به دیبا و حریری که در [[دمشق]] بافته می‌شد و به [[مکه]] فرستاده می‌شد، پوشانید. وی قلمرو امویان را از خاور به نزدیکی مرز [[چین]] گسترش داد، او [[حجاج بن یوسف ثقفی]] را به مکه فرستاد، تا [[مکه]] را از دست [[عبدالله بن زبیر]] درآورد؛ سرانجام حجاج بن یوسف مکهثقفی کعبه را با منجنیق ویران کردهکرد و عبدالله بن زبیر را در کعبه گردن زد و همانجا تمامی خدام مسجدالحرام را کشت و حجرالاسود معروف را چهارپاره کرد و خود مسجدالحرام را آتش زد.
 
عبدالملک، شهر [[واسط]] را در کرانه باختری رود [[دجله]] بنیان نهاد و مردمی از شهر [[شام]] را در آن جای داد و خود چندی در آنجا سکونت گزید. وی برای جلوگیری از شورش‌ها نیازمند به شامیان بود، پس شخصی به نام [[مهلب بن ابی صفره]] را به جنگ با [[خوارج]] واداشت؛ سرانجام خوارج سرکوب شده و نفوذ خود را از دست دادند. قیام [[مختار]] در زمان او روی داد. او همچنین [[قبةالصخره]] را در [[بیت‌المقدس]] بنا نهاد.و به فرماندهی [[محمد بن قاسم ثقفی]] [[هند]] را گشود. عبدالملک، از نظر حکومت داری شخصی لایق ولی بسیار بی رحم و خونریز بود. پس از مرگش [[ولید بن عبدالملک]] جانشین وی شد. [[ابن خلدون]] نوشته‌است: «''عبدالملک بن مروان از خلفای بنی امیه و عرب و جهان اسلام است. او در امور مملکت به سیره خلیفهٔ دوم عمر بن خطاب عمل می‌نمود.''»
۲۳

ویرایش