پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «شورای عالی شهرسازی»

جز
جایگزینی با اشتباه‌یاب: دانشکاه⟸دانشگاه، مطالعلت⟸مطالعات، جنگزده⟸جنگ زده
جز
جز (جایگزینی با اشتباه‌یاب: دانشکاه⟸دانشگاه، مطالعلت⟸مطالعات، جنگزده⟸جنگ زده)
 
 
== سازمان ==
شورای عالی شهرسازی از وزیر کشور، وزیر آبادانی و مسکن، وزیر آب و برق، وزیر اقتصاد، وزیر فرهنگ و هنر، وزیر جنگ و وزیر بهداری، مدیر عامل سازمان برنامه، شهردار تهران، رئیس دانشکده هنرهای زیبای دانشکاهدانشگاه تهران، معاون وزارت دادگستری و سرپرست اداره ثبت، سرپرست سازمان جلب سیاحان، رئیس مؤسسه تحقیقات و مطالعلتمطالعات اجتماعی دانشگاه تهران تشکیل می‌شود.
 
شورای عالی شهرسازی و معماری دارای یک دبیر کل است که از بین مهندس‌های عالی رتبه بنا به پیشنهاد وزیر کشور و وزیر آبادانی و مسکن و تصویب هیئت دولت به درازای سه سال تعیین می‌شود.
 
== پس از انقلاب ==
از سال ۱۳۶۹ شورای عالی با حفظ اختیار خود در تصویب نهایی طرح‌ها، اختیار تصویب [[طرح جامع]] شهرهای واقع در مناطق جنگزدهجنگ زده و همچنین شهرهایی را که جمعیت آن‌ها طبق سرشماری ۱۳۶۵ کمتر از دویست هزار نفر بوده، به شورایی به ریاست استاندار و عضویت مدیران کل یا بالاترین مقام استای دستگاه‌های عضو شورای عالی، تحت عنوان شورای شهرسازی استان واگذار نمود. در اثر این اقدام، تصویب طرح‌های جامع شهری سرعت بسیار بیشتری پیدا کرد و شورای عالی فرصت آن را یافت که به مسائل مهم‌تر و اساسی‌تر یعنی طرح‌های منطقه‌ای، [[مکانیابی شهرهای جدید]]، مکانیابی توزیع فعالیت‌های متمرکز در تهران، تعیین نقش شهرهای اصلی و ضوابط و مقررات عمومی شهرسازی بپردازد.
 
در زمینه ضوابط و مقررات عمومی شهرسازی تا قبل از انقلاب اسلامی فقط یک مصوبه تحت عنوان «دستورالعمل صدور پروانه تأسیس و پروانه بهره‌برداری از شهرک در خارج از محدوده قانونی و حریم شهرها» تهیه شده بود. لیکن در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و مخصوصاً از سال ۱۳۶۹ به بعد این زمینه مصوبات مهم و متعددی تهیه و تصویب شد.<ref>{{یادکرد وب |url=http://www.shahrsazi-mhud.ir/About/About01.htm |title=درگاه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی - شورای عالی شهرسازی و معماری ایران |accessdate=۱۰ مارس ۲۰۱۱ |archiveurl=https://web.archive.org/web/20110209001024/http://shahrsazi-mhud.ir/About/About01.htm |archivedate=۹ فوریه ۲۰۱۱ |dead-url=yes }}</ref>