پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «عینک فتوکرومیک»

Reverted to revision 27467513 by InternetArchiveBot (talk): خرابکاری (TwinkleGlobal)
جز
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه ویرایش‌گر دیداری
(Reverted to revision 27467513 by InternetArchiveBot (talk): خرابکاری (TwinkleGlobal))
برچسب: خنثی‌سازی
{{ادغام با|شیشه فتوکرومیک}}
'''شیشه ی فتوکروماتیک''' به‌طور اتوماتیک در نور درخشان تیره شده و در نور کم روشنتر می‌شود. در اکثر موارد تیره شدن شیشه ظرف نیم دقیقه صورت می‌گیرد و حال آن که روشن تر شدن آن حدود ۵ دقیقه طول می کشد که از نظر رنگ نیز به صورت یکنواخت یا سایه روشن عرضه می‌شوند. گرچه عینک‌های فتو کروماتیک ممکن است از لحاظ جذب uv، [[عینک آفتابی|عینک‌های آفتابی]] خوبی باشند، ولی ممکن است برای انطباق آن‌ها با شرایط مختلف نوری مدت زمانی به‌طور ناخواسته صرف شود.
{{ویکی‌سازی}}
'''شیشه یعینک فتوکروماتیکفتوکرومیک''' به‌طور اتوماتیک در نور درخشان تیره شده و در نور کم روشنتر می‌شود. در اکثر موارد تیره شدن شیشهعینک ظرف نیم دقیقه صورت می‌گیرد و حال آن که روشن تر شدن آن حدود ۵ دقیقه طول می کشد که از نظر رنگ نیز به صورت یکنواخت یا [[سایه روشن]] عرضه می‌شوند. گرچه عینک‌های فتو کروماتیککرومیک ممکن است از لحاظ جذب uv، [[عینک آفتابی|عینک‌های آفتابی]] خوبی باشند، ولی ممکن است برای انطباق آن‌ها با شرایط مختلف نوری مدت زمانی به‌طور ناخواسته صرف شود.
 
در عدسی این گونه عینک‌ها بلورهای کوچک و شفاف [[نقره کلرید]] وجود دارد. این بلورها در برابر نور به اتم‌های [[نقره|نقره(Ag)]] و [[کلر|کلر(Cl)]] تجزیه می‌شوند و ذرات نقره مانع عبور نور شده و رنگ تیره ایجاد می‌کند. میزان تجزیه نقره کلرید به [[شدت نور]] بستگی دارد؛ هرچه نور شدید تر باشد عمل تجزیه بیشتر و تیرگی عدسی نیز بیشتر خواهد شد ولی با کاهش نور واکنش برگشت انجام شده و رنگ عدسی روشن می‌شود.
این گونه عینک ها همچنین در هوای سرد اصلانیز تیره نمیشوند؛ خودم هم امتحان کردممیشوند.
 
==منابع==
WWW.REZAAGHABABAEI.COM
 
http://www.rasekhoon.net*{{پیوند مرده|date=اکتبر ۲۰۱۹ |bot=InternetArchiveBot }}
 
* http://www.gest.ir
 
۶۰٬۸۴۸

ویرایش