پرش به محتوا

پی‌اچ سنج: تفاوت میان نسخه‌ها

۸۵۵ بایت حذف‌شده ،  ۲ سال پیش
جز
ویرایش 98saeid98 (بحث) به آخرین تغییری که Jeeputer انجام داده بود واگردانده شد
(در بخش انواع پی اچ متر یه زیر دسته اضافه کردم و تویحات مربوط به آن را اضافه کردم.)
جز (ویرایش 98saeid98 (بحث) به آخرین تغییری که Jeeputer انجام داده بود واگردانده شد)
برچسب: واگردانی
 
B . یک پی اچ متر پرتابل ، محدوده وسیع در کاربردهایی به کار گرفته می‌شود که نیاز به یک اسید پایه دارند که pH آن در محدوده ی استاندارد 0 تا 14 قرار نمی‌گیرد . ممکن است با قرائت منفی نظیر -2 یا بسیار بالای نظیر +20 روبرو شویم . نمونه‌هایی از این دست موارد شامل ” فوق اسیدها ” از جمله اسید تری فلیک و اسید فلئورو سولفونیک می‌شود که به شکل مرسومی در ایجاد و نگهداری کاتیون‌های آلی استفاده می‌شوند که به عنوان مولکول‌های حد واسط در واکنش‌های متعددی مفید به‌شمار می روند ، نظیر آن دسته از مولکول‌هایی که در تولید پلاستیک و بنزن با اکتان بالا و امور تحقیقاتی استفاده می‌شوند .
 
=== پی اچ متر قلمی ===
پی اچ متر قلمی را می‌توان از انواع پی اچ متر پرتابل دانست. با توجه به این که این پی اچ متر دارای امکانات نسبتا کمتری در برابر پی اچ متر پرتابل است هزینه‌ی مناسب‌تری دارد. معمولا برای محاسبه پی اچ مایعات مثل شیر و همچنین پی اچ خاک از آین نوع استفاده می‌شود.
 
دقت اندازه‌گیری این پی اچ متر های قلمی در رنج 14-0 و یا 16_2- می ‌باشد.
 
=== پی اچ متر رومیزی ===
 
== منابع ==
{{پانویس}}
{{پانویس}}3. انواع [https://hanna-iran.com/product-category/ph-meter/ پی اچ متر] با مقاله [https://hanna-iran.com/product-category/ph-meter/ph-meter-ph-meter/ph-tester/ پی اچ متر قلمی] در سایت هانا ایران.{{ویکی‌کتاب|اسید و باز}}
{{ویکی‌کتاب|اسید و باز}}
 
== پیوند به بیرون ==