Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «آوند چوبی»

۱٬۳۵۳ بایت اضافه‌شده ،  ۷ ماه پیش
ابرابزار
(خنثی‌سازی ویرایش 25730994 توسط 151.239.8.244 (بحث))
برچسب: خنثی‌سازی
(ابرابزار)
 
{{بهبود منبع}}
'''آوند چوبی''' نوعی [[بافت هادی]] (همان بافت اوندیآوندی و ابکشیآبکشی) در [[گیاه|گیاهان]] است که وظیفهٔ ترابری آب و مواد محلول در آن را بر عهده دارد.
آوند چوبی لولهٔ ممتد عمودی در برخی گیاهان است که از یاخته‌های نسبتاً پیشرفتهٔ نای‌مانند تشکیل شده‌است و شیرهٔ خام در آن جریان دارد. یاختهٔ آوندی در چوب برخی سرخس‌ها و اغلب نهاندانگان که فاقد دیوارهٔ عرضی است و دیوارهٔ ثانویهٔ ضخیم دارد را عنصر چوب‌آوندی می‌گویند.
 
این نوع آوند فقط در نهاندانگان دیده می‌شود و به تعداد متغیر در ساختمان یک آوند شرکت می‌کنند هر کدام از این یاخته‌ها را به عنوان یک عضو تشکیل دهنده آوند گویند. آوندهای که به اینگونه ساخته می‌شوند آوند کامل نامیده می‌شوند. تمایزیابی در هر کدام از سلولهای وسل به گونه‌ای است که نهایتاً منجر به مرگ سلولها می‌شود. همچنین در مراحل پایانی تمایز دیواره عرضی یاخته‌ها هم از بین می‌روند.
در متن زیر ، میتوانید مقایسه ای از تراکئید و عنصر آوندی مشاهده کنید .
 
در محل دیواره‌هایی که در طی تمایز متلاشی می‌شوند در بسیاری از موارد یک حفره بزرگ ایجاد می‌شود. در پایان تمایز دیواره انتهایی کاملاً از بین می‌رود. در بعضی از گیاهان دیواره انتهایی از چند سوراخ بزرگ تشکیل می‌یابد نه یک حفره بزرگ و ندرتاً دیده می‌شود که حالت مشبک دارد. به دنبال از بین رفتن دیواره انتهایی، آوندها تشکیل می‌شوند که تعداد سلولهای تشکیل دهنده آنها متفاوت است.
'''تراکئید( نایدیس )''' : تراکئیدها ، سلول های دراز و دوکی شکل هستند که انتهای مخروطی شکل دارند و دهانه آنها نسبت به عناصر آوندی باریک تر است . هم چنین تراکئید ، دراز تر از یک سلول عنصر آوندی است و هر تراکئید طولی برابر با تقریبا چند عنصر آوندی دارد .
 
در متن زیرزیر، ، میتوانیدمی‌توانید مقایسه ای از تراکئیدنای‌دیس و عنصر آوندی مشاهده کنید .
'''عناصر آوندی''' : این سلولها ، کوتاهتر میباشند و انتهای گرد دارند ؛ برخلاف تراکئید در عناصر آوندی دیواره عرضی از بین رفته است و لوله پیوسته ای تشکیل شده است .
 
'''[[نای‌دیس]] (تراکئید( نایدیس )''' : تراکئیدهاتراکئیدها، ، سلول هایسلول‌های دراز و دوکی شکل هستند که انتهای مخروطی شکل دارند و دهانه آنها نسبت به عناصر آوندی باریک ترباریک‌تر است . هم چنین تراکئیدنای‌دیس، ، دراز تردرازتر از یک سلول عنصر آوندی است و هر تراکئیدنای‌دیس طولی برابر با تقریباتقریباً چند عنصر آوندی دارد .
 
'''عناصر آوندی''' : این سلولها ،سلولها، کوتاهتر میباشند می‌باشند و انتهای گرد دارند ؛دارند؛ برخلاف تراکئید در عناصر آوندی دیواره عرضی از بین رفته استرفته‌است و لوله پیوسته ایپیوسته‌ای تشکیل شده است شده‌است.
 
== کارکرد ==
آوندهای چوبی هدایت آب و مواد معدنی ([[شیره خام|شیرهٔ خام]]) را از [[ریشه|ریشه‌های]]‌های گیاه به [[برگ|برگ‌های]]‌های آن بر عهده دارد.
[[یاخته|سلول‌های]] آوندهای چوبی ضخیم هستند و قبل از آن که هدایت آب و مواد معدنی را بر عهده بگیرند، [[غشا شلول|غشای سلولی]]، [[هسته]] و [[سیتوپلاسم]] خود را از دست می‌دهند. تنها قسمت باقی‌ماندهٔ این سلول‌ها [[دیواره سلول|دیوارهٔ سلولی]] است.
 
از انواع آوندهای چوبی می‌توان به [[نای‌دیس|نای‌دیس‌ها]]‌ها اشاره کرد که در همهٔ [[گیاهان آوندی]] یافت می‌شوند. این نوع از آوندهای چوبی باریک و طویل هستند و در قسمت انتهایی شکل مخروطی پیدا می‌کنند.
[[گیاهان گلدار]] نوع دیگری از آوندهای چوبی را نیز دارند که [[عناصر آوندی]] نامیده می‌شوند. عناصر آوندی گشادتر از نای‌دیس‌ها هستند و در پایانهٔ خود دارای منافذ بزرگی هستند که این منافذ امکان جریان سریع‌تر آب را بین عناصر آوندی فراهم می‌کنند.
 
۱۴۹٬۳۴۰

ویرایش