تفاوت میان نسخه‌های «لیلی امیرارجمند»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
جز
جز (←‏زندگی: اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی)
پدر لیلی عبدالله جهان آرا فرزند تقی، کارمند وزارت دارایی بود و هفت سال نیز، ریاست [[ضراب‌خانه]] را عهده‌دار بود. مادرش، ناهید شاهرخ، فرزند داراب، متولد [[بلژیک]] و کارمند بازنشسته [[موزه ایران باستان]] بود. یکی از خواهران لیلی، همسر [[رضا شیخ الاسلام]]، رئیس ساواک رشت بود و برادرش، [[مسعود جهان آرا]] (معروف به دکتر جهان آرا)، کرسی استادی [[دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی|دانشکده معماری دانشگاه ملی]] را برعهده داشت.
 
لیلی در [[دبیرستان رازی|مدرسه رازی تهران]] تهران،، همکلاسی [[فرح پهلوی|فرح دیبا]] بود. او لیسانس ادبیات [[زبان فرانسه]] را از [[دانشگاه تهران]] و کارشناسی ارشد [[علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی]] را از [[دانشگاه راتگرز]] گرفت.
 
همسر اول لیلیلیلی، صاحبمالک یک کارخانه [[جیر]] در جاده قدیم تهران – شهر ری بود و از وضع مالی خوبی برخوردار بود. لیلی پس از جدایی از وی مدتی را به تنهایی زندگی کرد تا اینکه در سال ۱۳۴۵ با حسینعلی (شاهرخ) امیرارجمند (استاد [[دانشکده فیزیک دانشگاه تهران]]) ازدواج کرد و بعد از این ازدواج به لیلی امیرارجمند شهرت یافت. حسینعلی امیرارجمند در [[روزنامه اطلاعات]] به همراه برخی از دوستان خود به مقاله‌نویسی می‌پرداخت و ظاهراً از گرایش فکری چپ برخوردار بود.
 
فرح در فرانسه با چهار دوست جدید به نام‌های لیلی امیرارجمند، [[کریم پاشا بهادری]]، [[فریدون جوادی]] و [[بژورن مایرولد]] آشنا شد. لیلی امیرارجمند بعدها در کاخ پهلوی به جرگه دربار پیوست و سپس نماینده فرح پهلوی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شد.

منوی ناوبری