پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «میراث جهانی یونسکو»

جز
جایگزینی با اشتباه‌یاب: مربوطه⟸مربوط
جز (جایگزینی با اشتباه‌یاب: مربوطه⟸مربوط)
سایت‌هایی که در این فهرست قرار می‌گیرند بر اساس [[کنوانسیون حفاظت از میراث جهانی فرهنگی و طبیعی]] متعلق به تمام انسان‌های زمین، فارغ از [[نژاد (انسان)|نژاد]]، [[مذهب]] و [[ملیت]] خاص، محسوب می‌شوند و دولت‌ها موظف به حفظ و نگهداری این آثار هستند.
 
بر پایه این کنوانسیون کشورهای عضو [[یونسکو]]، می‌توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت به‌عنوان میراث جهانی کنند. حفاظت از این آثار پس از ثبت در عین باقی‌ماندن در حیطه [[حاکمیت ملی|حاکمیت]] کشور مربوطه،مربوط، به عهده تمام کشورهای عضو خواهد بود.
 
این کنوانسیون از یک دیباچه و ۳۸ ماده در هشت فصل تشکیل شده‌است.
[[کمیته میراث جهانی یونسکو]] تحویل می‌شود. این کمیته سالانه یک بار برای بررسی امکان‌پذیرش مکان‌های نامزد شده تشکیل می‌شود که گاهی اوقات تصمیمات نهایی را جهت کسب اطلاعات بیشتر به تعویق می‌اندازند یا به کشور درخواست دهنده ارجاع می‌دهند. ده معیار برای پذیرش یک مکان به عنوان میراث جهانی یونسکو وجود دارد که مکان مورد نظر بایستی حداقل یکی از آن‌ها را دارا باشد.
 
یونسکو از ابتدا به حفاظت بناهای تاریخی و موارد دیگری مثل تربیت افراد متخصص برای نگهداری و مرمت آثار تاریخی توجه نشان می‌داد. در این سازمان فهرستی از آثار جهانی که واجد شرایط و معیارهای پذیرفته شده یونسکو است وجود دارد، که در واقع پس از بررسی درخواست‌ها و مشاهدهٔ کارشناسان مربوطهمربوط رأی به ثبت اثر داده می‌شود و این چنین اثر مربوطهمربوط جزئی از آثار جهانی می‌شود. هنگامی که دولتی تصمیم می‌گیرد اثری را به عنوان اثر جهانی در یونسکو به ثبت برساند موظف می‌شود، حفاظت و مراقبت از اثر را عهده‌دار شود. <ref>{{پک|جبل عاملی|۱۳۹۱|ک=ثبت جهانی مسجدجامع عتیق اصفهان|ص=}}</ref>
 
== معیارها ==