پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «کم‌خونی»

جز
جایگزینی با اشتباه‌یاب: بشکل⟸به‌شکل، بوجود⟸به‌وجود، مربوطه⟸مربوط
جز (ویرایش 5.125.234.159 (بحث) به آخرین تغییری که InternetArchiveBot انجام داده بود واگردانده شد)
برچسب: واگردانی
جز (جایگزینی با اشتباه‌یاب: بشکل⟸به‌شکل، بوجود⟸به‌وجود، مربوطه⟸مربوط)
 
== دلایل کم‌خونی ==
سه دلیل اصلی کم‌خونی شامل: هدر رفتن حجم فراوانی از خون (به شکل حاد یا خونریزی شدید و بشکلبه‌شکل مزمن به گونه کم‌کم و تدریجی ولی در مدت زمان طولانی)، ویرانی بیش از حد گلبول‌های قرمز (همولیز)، و سستی و ناتوانی سیستم خونساز(hematopoiesis).
کم‌خونی شایعترین بیماری خونی است. کم‌خونی به علل گوناگون ایجاد می‌شوند.
 
* اختلال در سنتز هِم
* [[کم‌خونی کمبود آهن]]
* کم‌خونی وابسته به بیماری مزمن (بیشتر بشکلبه‌شکل یک کم‌خونی نورموسیتیک پدیدار می‌شود)
* اختلال در سنتز گلوبین
* اختلال در زنجیره آلفا و بتا ([[تالاسمی]])
* [[متوترکسات]]، [[زیدوودین]] و دیگر داروهای مهارکننده تکثیرD.N.A
 
کم‌خونی ماکروسیتیک می‌تواند به کم‌خونی مگالوبلاستیک و کم‌خونی ماکروسیتیک غیرمگالوبلاستیک تقسیم شود. چرایی کم‌خونی مگالوبلاستیک در درجه نخست، نارسائی در سنتزD.N.Aضمن نگهداری سنتزR.N.A است که سبب محدودیت در تقسیم سلول‌های بنیادی خونساز می‌گردد. کم‌خونی مگالوبلاستیک بیشتر با افزایش شمار لوب‌های هسته [[گلبول سفید]](hypersegmentation) [[نوتروفیل]](۶تا۱۰لوب) همراه است. کم‌خونی‌های ماکروسیتیک غیرمگالوبلاستیک به علل متفاوتی ایجاد می‌شوند (برای نمونه نبود توازن در سنتزD.N.Aگلوبین) که بیشتر در [[الکلیسم]] بوجودبه‌وجود می‌آید.
افزون بر نشانه‌ها غیراختصاصی کم‌خونی، شاخص‌های ویژه کمبود ویتامینB۱۲ شامل نوروپاتی محیطی و ویرانی مرکب تحت حاد نخاع شوکی به همراه دشواری‌های توازن قسمت خلفی ستون فقرات است. دیگر نشانه‌ها مشتمل بر زبان قرمز و نرم و التهاب زبان کوچک است.
درمان کم‌خونی به علت نقصان ویتامینB۱۲ برای نخستین بار ویلیام مورفی ابداع شد. وی خون سگ‌ها را از بدنشان بیرون می‌کرد تا حالت کم‌خونی در آن‌ها ایجاد شود سپس مواد غذائی گوناگون به آن‌ها می‌خوراند تا ببیند کدام ماده غذائی دوباره سلامتی را به آن‌ها برمی‌گرداند. او کشف کرد خوردن مقدار بسیار جگر، سبب بهبود بیماری می‌شود. سپس جرج ریچارد مینوت و جرج ویپل کوشش کردند ماده شفابخش را به روش شیمیائی از جگر استخراج کنند و توانستند ویتامینB۱۲ را بدست بیاورند. این سه تن به گونه مشترک پاداش پزشکی نوبل را در سال۱۹۳۴برنده شدند.
 
== کم‌خونی دوشکلی ==
وقتی دو علت ایجاد کم‌خونی همزمان عمل کنند همانند ماکروسیتیک هیپوکروم که بعلت عفونت انگلی با کرم‌های قلابدار بوجودبه‌وجود می‌آید، این آلودگی منجر به کمبود آهن و ویتامینB۱۲ یا اسید فولیک می‌شود یا به‌دنبال تزریق خون بیش از یک شاخص غیرطبیعی گلبول قرمز دیده شود. شواهد دال بر علل انبوه با یک گستره پخش گلبول قرمز(RDW) افزایش یافته پدیدار می‌شود که دال بر وجود اندازه گلبول قرمز خیلی بیشتر از اندازه روشن است.
 
== کم‌خونی اجسام هینز ==
* [[کم‌خونی داسی‌شکل]] یک بیماری ارثی است که بعلت وجود ژن هموگلوبینS هموزیگوت ایجاد می‌شود.
* [[کم‌خونی پرنیسیوز]] یک شکل از کم‌خونی مگالوبلاستیک است که به کمبود ویتامینB۱۲ بواسطه اختلال در جذب آن، مربوط است.
* [[کم‌خونی میلوفیتزیک]] یک نوع شدید از کم‌خونی است که بعلت جایگزین شدن مغز استخوان با مواد دیگر همانند تومورها یا گرانولوماهای بدخیم بوجودبه‌وجود می‌آید.
 
== پیامدهای احتمالی ==
== درمان کم‌خونی ==
درمان‌های متفاوتی برای کم‌خونی هست که بر پایه شدت بیماری و عامل ایجادکننده آن قرار دارد.
کمبود آهن بخاطر تهیدستی غذایی در بالغین فاقد عادت ماهانه (زنان یائسه و مردان)، گاهی دیده می‌شود. درتشخیص کمبود آهن، لازم است یک جستجو برای علل احتمالی از دست رفتن آهن صورت گیرد همانند خونریزی دستگاه گوارش از زخم‌های گوارشی یا از [[سرطان کولون]]. کمبود آهن خفیف تا میانه با تجویز آهن بشکلبه‌شکل فروس سولفات یا فروس گلوکونات درمان می‌شود. مصرف ویتامین ث مایه افزایش جذب آهن می‌شود.
 
تجویز [[ویتامین]] خوراکی([[اسید فولیک]]) یا تزریقی زیرجلدی [[سیانوکوبالامین]] ([[ویتامین B12]])، کمبودهای مربوطهمربوط را درمان می‌نماید. در کم‌خونی وابسته به بیماری مزمن، کم‌خونی مربوط به شیمی درمانی، یا یک کم‌خونی مربوط به بیماری کلیه، برخی پزشکان معالج با تجویز پروتئین [[اریتروپوئیتین]] نوترکیب کوشش در تحریک کردن فرآوری گلبول قرمز دارند.
در موارد کم‌خونی شدید ویا خونریزی در حال پیشرفت، تزریق خون ممکن است لازم باشد.