پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «کوه‌های راکی»

بدون خلاصه ویرایش
(نجات ۱ منبع و علامت‌زدن ۰ به‌عنوان مرده.) #IABot (v2.0)
'''کوه‌های راکی''' {{انگلیسی|The Rocky Mountains}} رشته کوهی است در قاره [[آمریکای شمالی]]. این رشته کوه به عنوان یک طیف عمده و وسیع در شمال غرب آمریکا قرار دارد با کشش و گستردگی بیش از ۳ هزار مایل (۴۸۰۰ کیلومتر) که از بخش شمالی [[بریتیش کلمبیا]] در غرب [[کانادا]] آغاز و به [[نیومکزیکو]] در جنوب غربی [[ایالات متحده]] گستردگی دارد.
 
رشته کوه راکی در ۵۵ تا ۸۰ میلیون سال پیش در دورهٔ کوه‌زایی [[کوه‌زایی لارامید|لارامید]] شکل گرفت که در آن تعدادی از صفحات شروع به حرکت در زیر صفحهٔ آمریکای شمالی با یک زاویهٔ فرورانش کم‌عمق نموده و باعث شکل‌گیری این رشته کوه شدند که نتیجهٔ آن ایجاد یک کمربند گسترده از سمت شمال غرب آمریکا شد.
 
با گذشت سال‌ها و دوره‌های متعدد از جمله فعالیت‌های زمین‌ساختی و بیشتر فرسایش توسط یخچال‌های طبیعی، دره‌ها و قله‌های مختلفی از لحاظ عمق و ارتفاع در این رشته کوه پدید آمد. در پایان آخرین [[عصر یخبندان]]، انسان‌ها شروع به سکونت در دامنه‌های این رشته کوه نمودند. پس از آنکه اروپای‌هایی از جمله [[الکساندر مکنزی|سر الکساندر مکنزی]] و آمریکایی‌هایی از جمله [[سفر اکتشافی لوئیس و کلارک|لوئیس و کلارک]] پژوهش‌هایی را در این محدوده انجام دادند، از دیدگاه مواد کانی و معدنی و همچنین پوشش گیاهی و جانوری، این رشته کوه از اهمیت و توجه بیشتری برخوردار گردید.
۳۷

ویرایش