پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «الکساندر یکم، امپراتور روسیه»

بدون خلاصه ویرایش
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه ویرایش‌گر دیداری
الکساندر یکم تزار روسیه، در دومین سال سلطنت خود به فکر جهانگشایی در جنوب و شرق آن کشور افتاد و در جلسه ۱۸ سپتامبر ۱۸۰۲ (مصادف با ۲۷ شهریور) با ژنرال‌های خود، موضوع را مطرح ساخت. در مرحله نخست، هدف تزار تصرف همه گرجستان و قسمت‌های دیگری از قفقاز و نیز همه آلاسکا و غرب کانادای امروز و شمال غربی ایالات متحده (در آن زمان کالیفرنیای اسپانیای نو، مکزیک و وارگون) بود. حکمران شهر تفلیس قبلاً اعلام کرده بود که تحت فرمان تزار است نه دولت ایران زیرا که آغامحمدخان قاجار، شاه وقت ایران در لشکرکشی به تفلیس برای تنبیه او دست به خشونت و اعدام [متمردان] زده بود. دولت تهران تصمیم حکمران تفلیس را نپذیرفته بود به ویژه که حاکمان مناطق دیگر گرجستان و نیز آبخازستان (آبخازیا) همچنان وابسته به ایران بودند و از دولت تهران ابراز اطاعت می‌کردند.
 
در دورهٔ وی هم‌چنین [[ناپلئون بناپارت]]، امپراتور [[فرانسه]]، روسیه را مورد حمله خود قرار داد که منجر به فتح [[مسکو]] شد اما الکساندر فرمان آتش زدن شهر را داد که این امر باعث از بین رفتن آذوقه شهر شد؛ و ناپلئون به خاطر کمبود آذوقه مجبور شد در سرمای [[زمستان]] به روسیهفرانسه برگردد که به سرمازدگی و نابودی سپاهش انجامید.{{مدرک}}
 
در ضمن مرگ او نیز مرموز بود و بعد از او نیکلای اول که برادرش بود جانشین او شد.و با مرگ او عملا دوران افول امپراتوری روسیه آغاز گشت گرچه دو تزار بعد از او نیکلای اول و الکساندر دوم هم تزار های نیرومند بوده و وسعت امپراتوری روسیه در زمان آن ها نیز گسترش یافت اما قدرت جهانی روسیه هرگز به قدرت دوران الکساندر اول بازنگشت و عموما روسیه پس از بریتانیا در جایگاه دوم قدرت های بزرگ جهان شناخته می شد .
کاربر ناشناس