پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «محمدعلی زرندی»

←‏زندگی‌نامه: اصلاح اشتباه متنی
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
(←‏زندگی‌نامه: اصلاح اشتباه متنی)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
زرندی کارِ حرفه‌ایِ دوبله را از سال ۱۳۳۱ و با تأسیس «استودیو سانترال» به عنوان مدیر دوبلاژ آغاز کرد و رئیس سندیکای گویندگان فیلم در چند دوره بود. وی به عنوان دوبلور بیشتر به‌جای «[[نورمن ویزدوم]]» و در چند فیلم به‌جای «[[تری توماس]]» و «[[دنی کی]]» حرف می‌زد. اولین فیلمی که از نورمن ویزدوم به ایران آمد، «جنجال در فروشگاه» بود. محمدعلی زرندی با این فیلم تیپ شیرین و جالبی به‌جای نورمن به وجود آورد که استقبال از آن باعث شد تا آخرین فیلمی که از نورمن به ایران آمد، با همین تیپ دوبله شود؛ به‌نحوی که شهرتِ نورمن ویزدوم در ایران تا حدود زیادی مدیون صدای اوست.<ref name=Film65>ماهنامهٔ سینمایی فیلم، سال ششم، شماره ۶۵، صفحهٔ ۱۶، تیرماه ۶۷</ref>
 
محمدعلی زرندی کارگردانی در سینما را از سال ۱۳۳۹ با ساخت فیلم «[[ستارگان می‌درخشند]]» به نویسندگی خود تجربه کرد. آخرینو کاردر اوچند درفیلم سینمادیگر به عنوان نویسنده،فیلمنامه‌نویس، بازیگر، کارگردان و بازیگرتهیه‌کننده «[[تنهابه مردفعالیت محله]]»خود بوددر سینما ادامه داد. همچنین در سال ۱۳۵۳ وی مجموعه تلویزیونی «[[غریبه (مجموعه تلویزیونی ایرانی)|غریبه]]» را با شرکت همسرش «[[تاجی احمدی]]» کارگردانی کرد.
 
محمدعلی زرندی اوایل انقلاب به همراه همسر و فرزندانش به فرانسه مهاجرت کرد و در ششم ارديبهشت ۱۳۷۹ بر اثر سرطان در پاریس دار فانی را وداع گفت.
 
محمدعلی زرندی به دلیل تشابه اسمی‌اش با «[[علی زرندی]]» (خالق تیپ کمدی ''شاباجی خانم'' در رادیو) و برای جلوگیری از اشتباهاشتباه، از نام «زرندی‌فر» استفاده می‌کرد.
 
=== فیلم‌شناسی ===
 
== بازیگری ==