پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «محمدعلی زرندی»

←‏زندگی‌نامه: اصلاح و افزودن
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
(←‏زندگی‌نامه: اصلاح و افزودن)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
 
== زندگی‌نامه ==
محمدعلی زرندی در سال ۱۳۰۴ در تهران متولد شد. وی پس از گذراندن دوره باله زیر نظر «میس کوک» و فعاليت در «گروه ملی باله ايران»، فعاليت هنری خود را از سال ۱۳۲۹ و با بازی در فيلم «[[شرمسار]]» به كارگردانی [[اسماعيل كوشان]] آغاز كرد.
 
زرندی کارِ حرفه‌ایِ دوبله را از سال ۱۳۳۱ و با تأسیس «استودیو سانترال» به عنوان مدیر دوبلاژ آغاز کرد و رئیس سندیکای گویندگان فیلم در چند دوره بود. وی به عنوان دوبلور بیشتر به‌جای «[[نورمن ویزدوم]]» و در چند فیلم به‌جای «[[تری توماس]]» و «[[دنی کی]]» حرف می‌زد،می‌زد. اولین فیلمی که از نورمن ویزدوم به ایران آمد، «جنجال در فروشگاه» بود. محمدعلی زرندی با این فیلم تیپ شیرین و جالبی به‌جای نورمن به وجود آورد که استقبال از آن باعث شد تا آخرین فیلمی که از نورمن به ایران آمد، با همین تیپ دوبله شود؛ به‌نحوی که شهرتِ نورمن ویزدوم در ایران تا حدود زیادی مدیون صدای اوست.<ref name=Film65>ماهنامهٔ سینمایی فیلم، سال ششم، شماره ۶۵، صفحهٔ ۱۶، تیرماه ۶۷</ref>
 
وی کارگردانی در سینما را دراز سال ۱۳۳۹ با ساخت فیلم «[[ستارگان می‌درخشند]]» به نویسندگی خود آغازتجربه کرد. وآخرین کار او در سینما به عنوان نویسنده، کارگردان و بازیگر «[[تنها مرد محله]]» بود. در سال ۱۳۵۳ وی مجموعه تلویزیونی «[[غریبه (مجموعه تلویزیونی ایرانی)|غریبه]]» نیزرا بودبا شرکت همسرش «[[تاجی احمدی]]» کارگردانی کرد.
 
محمدعلی زرندی اوایل انقلاب به همراه همسر و فرزندانش به فرانسه مهاجرت کرد و در ۶ششم ارديبهشت ۱۳۷۹ بر اثر سرطان در پاریس دار فانی را وداع گفت.
[[تاجی احمدی]] دوبلور و بازیگر، همسر وی بود.
 
محمدعلی زرندی به دلیل تشابه اسمی‌اش با «[[علی زرندی]]» (خالق تیپ کمدی ''شاباجی خانم'' در رادیو) و برای جلوگیری از اشتباه از نام «زرندی‌فر» استفاده می‌کرد.
محمدعلی زرندی در ۶ ارديبهشت ۱۳۷۹ در پاریس دار فانی را وداع گفت.
 
به علت شتابه اسمی، نباید محمدعلی زرندی را با [[علی زرندی]] (خالق تیپ ''شاباجی خانم'' در رادیو) اشتباه گرفت.
 
=== فیلم‌شناسی ===