پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «پیش‌نویس:رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی»

نظرسازی های بدون منبع معتبر حذف می شود.
(آینده شغلی)
(نظرسازی های بدون منبع معتبر حذف می شود.)
'''علم اطلاعات و دانش‌شناسی''' نام یک رشتهٔ دانشگاهی در ایران است که از ۱۹ شهریور ۱۳۹۱ از عنوان رشتهٔ [[کتابداری و اطلاع‌رسانی]] به عنوان جدید تغییر نام یافت. به دروس دوره لیسانس این رشته علاوه بر درس‌هایی مربوط به کتابداری، درس‌هایی از قبیل، فناوری اطلاعات، مدیریت دانش، مدیریت آرشیو و برنامه‌نویسی اضافه شد. این رشته در خارج از ایران به نام Information science and knowledge management است.
 
زمان زیادی نیست که رشته کتابداری وارد ایران شده اما در این مدت کوتاه با تغییرات عمده‌ای مواجه شده است. از تغییرات مداوم سرفصل‌ها گرفته تا تغییر نام رشته به درخواست کتابداران. اما با وجود تغییر نام در دو سال گذشته هنوز نام "علم اطلاعات و دانش شناسی" میان دانشگاهیان و حتی دانشجویان این رشته جا نیفتاده و نام کتابداری که این رشته را به امانت کتاب در کتابخانه‌ها تقلیل می‌دهد، همچنان برقرار است.
 
از برخی عناوین درسی مقاطع تحصیلات تکمیلی علم اطلاعات و دانش‌شناسی می‌توان به «مبانی و فلسفه علم»، «فناوری اطلاعات و ارتباطات»، «سیبرنتیک»، «ترسیم نقشه دانش»، «ممیزی دانش»، «طبقه بندی علوم»، «نظریه‌های علم اطلاعات و دانش‌شناسی»، «مدیریت دانش»، «نظام‌های بازیابی اطلاعات»، «پایگاه اطلاعات و مراکز اطلاعاتی»، «پایگاه دانش»، «علم سنجی» و «ارزیابی نظام‌های بازیابی اطلاعات» اشاره کرد.
 
'''آینده شغلی'''
 
اگر شما انسان منظمی بوده و کار با افراد را دوست دارید و همچنین برای دانش و اطلاعات ارزش قائل هستید، کتابداری مناسب شماست. کتابدار هر روز در کتابخانه خدمات مختلفی ارائه می کند.کتابدار در کتابخانه های عمومی و یا کتابخانه سازمانها مانند دانشگاه ها، مدارس و بیمارستانها کار می کند. در شغل کتابداری باید در ارائه خدمات به مشتریان بسیار با دقت عمل کرده و نیز برای تحقیق کردن و کسب برخی از اطلاعات بتوانید به خوبی از کامپیوتر استفاده کنید.
 
همچنین باید مهارت های نوشتاری خوبی داشته باشید. شما می توانید برای ورود به شغل کتابداری تحصیلات دانشگاهی داشته که در حال حاضر در مقطع دکتری دانشجو می پذیرد و یا به عنوان دستیار کار خود را آغاز کرده و در طول کار آموزش های لازم را کسب نمایید.
 
'''نگاه منفی مردم به رشته کتابداری نتیجه عملکرد این رشته است'''
 
این نگاه منفی نتیجه نوع خدماتی است که این رشته ارایه می‌دهد. همچنین سابقه تاریخی کتابداری است، زیرا زمان زیادی نیست که کتابداری وارد ایران شده است. دانش‌آموختگان این رشته خدمات عمومی و خدمات فنی ارایه می‌کنند. بسیاری از مردم نمی‌دانند خدمات فنی این رشته چیست. چرا مردم از پزشکی دید خوبی دارند، اما نسبت به کتابداری دید خوبی ندارند؟ چون مردم فقط خدماتی مثل امانت دادن کتاب را می‌بینند که یک دیپلم هم می‌تواند انجام دهد. درصورتی‌که رشته کتابداری مهارت‌های بیشتری دارد که یک کتابدار و دانش‌آموخته این رشته انجام نمی‌دهد.
 
== تغییر عنوان ==