پرش به محتوا

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «مهندسی ساخت و تولید»

خنثی‌سازی ویرایش‌های فاقد منبع
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با نرم‌افزار تلفن همراه ویرایش توسط نرم‌افزار اندروید
(خنثی‌سازی ویرایش‌های فاقد منبع)
'''مهندسی ساخت و تولید''' {{انگلیسی|Manufacturing engineering}}، بنا به تعریف [[انجمن مهندسان ساخت و تولید ایران]]:، «رشته‌ای از مهندسی است که به تحصیلات و تجاربی نیازمند است تا رویه‌های مهندسی را در پروسه‌های تولید (جوشکاری، ماشین کاری، تعمیرات و نگهداری و غیره) در همهٔ زمینه‌ها آموخته، به کار برده و کنترل کند. این به توان برنامه‌ریزی در فرایندهای تولید نیازمند است تا دربارهٔ ابزارها، روندها و ماشین‌آلات و تجهیزات تحقیق کند و آن‌ها را بهبود بخشد و امکانات و سیستم‌ها را برای تولید فراورده‌های با کیفیت و هزینه بهینه یکی کند.» یکی دیگر از ظرفیت‌های این رشته در این است که مقرون به صرفه بودن پروژها را نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهد.
 
مهندسان ساخت و تولید سنسورهای به کار رفته در کیسهٔ هوای خودروها، نوک چاپ در چاپگر، و کلید اپتیک در تلفن همراه را می‌سازند. آن‌ها همچنین در زمینهٔ تولید موتورهای جت کوچک، پمپ‌های آب آتش‌نشانی [[تلسکوپ]]‌های پیشرفته، سمعک‌های درون گوشی، ریزپردازنده‌ها، و نیز تولید سبز مشغول به فعالیتند.
دانش آموختگاندانش‌آموختگان این رشته یاد می‌گیرندیادمی‌گیرند چگونه از طریق میکروماشین کاری بر روی نوک یک سوزن بنویسند، [[ربات]]ی را کنترل کنند، به کمک رایانه مدل‌های سه بعدی پیچیده بسازند و یک طرح را به یک ماشین پرسرعت انتقال دهند تا آن را بسازد. نام دیگر مهندسی ساخت و تولید، مهندسی مکانیک تخصصی می‌باشد که مهمترین ، پر کاربرد ترین و سخت ترین گرایش مهندسی مکانیک می‌باشد و دروس و عملیات آن بی‌نهایت سخت تر از مکانیک عمومی می‌باشد. یکی از دانشگاه‌هایی که در عرصه‌ی کارشناسی تا دکتری ارائه‌ کاملی از این رشته می‌دهد، دانشگاه سمنان می‌باشد که یک دانشگاه سیاسی و با مقام بالاست و در دیگر دانشگاه‌های دولتی چون دانشگاه تبریز، صنعتی امیرکبیر تهران، صنعتی نوشیروانی بابل، صنعتی اراک و دانشگاه اراک نیز ارائه می‌گردد.
 
== اهمیت ==
{{ویکی‌انبار-رده|Manufacturing}}
* [http://www.smeir.org/ انجمن مهندسی ساخت و تولید ایران]
* [http://www.engr.panam.edu/manufacturing/#whatis مهندسی ساخت وتولید دانشگاه تگزاس]
* [[:en:Manufacturing engineering|ویکی‌پدیای انگلیسی]]
* [http://www.bu.edu/mfg/ مهندسی ساخت وتولید دانشگاه بوستون]