تفاوت میان نسخه‌های «حزب دموکرات کردستان (حدک)»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
نجات ۲ منبع و علامت‌زدن ۱ به‌عنوان مرده.) #IABot (v2.0
(←‏تأسیس: اصلاح تاریخ تاسیس)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
(نجات ۲ منبع و علامت‌زدن ۱ به‌عنوان مرده.) #IABot (v2.0)
[[اولین کنگره حزب دموکرات کردستان]] روز ۲ آبان ۱۳۲۴ خورشیدی در مهاباد تشکیل شد.<ref name="autogenerated1" /> حزب دموکرات کردستان در تاریخ خود با احزاب مختلفی رابطه سیاسی داشته‌است. در زمان جمهوری مهاباد این حزب رابطهٔ حسنه‌ای با [[فرقه دموکرات آذربایجان]] داشت. پس از جمهوری مهاباد میان حزب دمکرات کردستان و [[حزب توده ایران]] تا سال ۱۳۳۷ وحدت تشکیلاتی وجود داشت.
 
بعد از سرکوب [[جمهوری مهاباد]] و حزب دموکرات کردستان، [[غنی بلوریان]] به همراه [[عزیز یوسفی]] و دیگر فعالان کرد به احیای این حزب پرداختند. آنها از هنگام جوانی چندین مرتبه دستگیر شدند. غنی بلوریان، از سرشناسان جنبش کردها بود. وی در دوره جوانی یکی از مؤسسین [[حزب ژیان جوانان کرد]] بود که در میان جوانان کرد محبوبیت زیادی پیدا کرد. حزب بلوریان به [[سازمان جوانان حزب دموکرات کردستان]] تبدیل شد. یکی از کارهای مهم بلوریان در این دوره چاپ روزنامه ''ریگا''{{نشانه|rega}} به همراه [[عزیز یوسفی]] و دیگر فعالان کرد به عنوان روزنامه ارگان حزب دموکرات کردستان بود.<ref>[http://www.giareng.com/modules.php?name=News&file=article&sid=2918 در مورد عزیز یوسفی (زبان کردی)]{{پیوند مرده|date=اکتبر ۲۰۱۹ |bot=InternetArchiveBot }}</ref> غنی بلوریان و عزیز یوسفی در سال ۱۳۳۷ توسط [[ساواک]] دستگیر شدند و مدت ۲۰ سال را در زندان به سر بردند غنی بلوریان و عزیز یوسفی تا چند ماه قبل از پیروزی [[انقلاب ایران]] در زندان ماندند و در سال ۱۳۵۷ از زندان رهایی یافتند.
 
== پس از کودتای ۲۸ مرداد ==
 
== انشعاب در حزب دمکرات کردستان ایران ==
[[عبدالله حسن‌زاده]]<ref name="autogenerated2">{{یادکرد وب |url=http://www.giareng.com/babet2006/05/pdf/wtowej-berez-hesenzade-farsi.pdf |title=نسخه آرشیو شده |accessdate=۴ سپتامبر ۲۰۱۰ |archiveurl=https://web.archive.org/web/20070121052210/http://www.giareng.com/babet2006/05/pdf/wtowej-berez-hesenzade-farsi.pdf |archivedate=۲۱ ژانویه ۲۰۰۷ |dead-url=yes }}</ref> دبیرکل قبلی حزب دمکرات کردستان ایران همراه با چندین تن از اعضای با سابقه و رهبری حزب در تاریخ ۱۶ دسامبر سال ۲۰۰۶ اعلام کردند که در اعتراض به عملکرد جناح تمامیت‌خواه به رهبری مصطفی هجری، راه خود را از راه اکثریت کمیته مرکزی منتخب کنگره سیزدهم حزب جدا و از این تاریخ به بعد با نام حزب دموکرات کردستان که نام سابق حزب نیز هست فعالیت خواهند کرد عبدالله حسن‌زاده،<ref name="autogenerated2" /> روز پنج شنبه هفتم دسامبر ۲۰۰۶ به خبرگزاری فرانسه گفته‌است که انشعاب او وهم حزبی‌هایش صلح آمیز و بدون هرگونه درگیری انجام شده‌است. آقای حسن‌زاده که در [[کردستان عراق]] به سر می‌برد می‌گوید در دو سال گذشته بحث اصلی در درون حزب، پیرامون اصلاح ساختار رهبری جمعی حزب بود و به دلیل عدم رسیدگی به خواست‌هایمان، به این نتیجه رسیدیم که این تصمیم را بگیریم.
 
== رهبری تشکیلات ==
== پیوند به بیرون ==
* [http://www.kurdistanukurd.com/ وبگاه رسمی حزب دموکرات کردستان]
* [httphttps://wwwweb.archive.org/web/20120518085426/http://kdpmedia.info/ وبگاه رسمی حزب دموکرات کردستان]
* [http://www.bbc.co.uk/persian/iran/story/2005/08/050815_mf_pdk.shtml حزب دموکرات کردستان ایران شصت ساله شد]
 
۳۱۹٬۰۱۵

ویرایش

منوی ناوبری