پرش به محتوا

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «باشگاه فوتبال پورتو»

بدون خلاصه ویرایش
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه ویرایش‌گر دیداری ویرایش پیشرفته تلفن همراه
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه ویرایش‌گر دیداری ویرایش پیشرفته تلفن همراه
'''باشگاه فوتبال پورتو'''، یک باشگاه ورزشی پرتغالی است که در شهر [[پورتو]] در کشور [[پرتغال]] قرار دارد. این باشگاه بیشتر به خاطر تیم فوتبال خود که در [[لیگ برتر فوتبال پرتغال]] به میدان می‌رود، شناخته می‌شود.
 
پورتو در ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۳ بنا نهاده شد. آن‌ها یکی از سه قدرت اصلی فوتبال پرتغال هستند؛ [[باشگاه فوتبال بنفیکا|بنفیکا]] و [[باشگاه فوتبال اسپورتینگ پرتغال|اسپورتینگ لیسبون]] رقبای اصلی آن‌ها هستند؛ این سه تیم از سال ۱۹۳۴ که لیگ برتر فوتبال پرتغال پایه‌گذاری شد، همواره در این رقابت حاضر بوده‌اند و هرگز سقوط نکرده‌اند. لقب تیم پورتو «''اژدهایان''» و «''آبی و سفید ها''» است. هواداران تیم پورتو «''پورتیستاس''» نامیده می‌شوند. از سال ۲۰۰۳، تیم پورتو بازی های خانگی خود را در [[ورزشگاه دراگو]] برگزار می‌کند؛ در حالی‌ که پیش از آن به مدت ۱۰۳ سال بازی های خانگی این تیم در ورزشگاه داس آنتاس برگزار می‌شد.
پورتو با کسب مجموعا ۷۶ عنوان قهرمانی داخلی، دومین تیم پر افتخار فوتبال پرتغال است؛ کسب ۲۸ عنوان قهرمانی در [[لیگ برتر فوتبال پرتغال]]، ۱۶ عنوان قهرمانی در [[جام حذفی فوتبال پرتغال]] و ۲۱ عنوان قهرمانی در [[سوپر جام فوتبال پرتغال|سوپرجام فوتبال پرتغال]] از جمله دست‌آورد های پورتو در پرتغال بوده‌است؛ پورتو هم‌چنین با کسب ۷ عنوان قهرمانی، برجسته‌ترین تیم پرتغالی در رقابت های بین‌المللی است؛ ۲ قهرمانی در [[لیگ قهرمانان اروپا]]، ۲ قهرمانی در [[لیگ اروپا|جام یوفا/لیگ اروپا]]، یک قهرمانی در [[سوپرجام اروپا]] و ۲ قهرمانی در [[جام بین قاره‌ای (فوتبال)|جام بین قاره‌ای]]، آن‌ها را تبدیل به پر افتخارترین تیم پرتغالی در رقابت های بین‌المللی کرده‌است؛ هم‌چنین پورتو تنها تیم پرتغالی است که موفق به قهرمانی در [[لیگ اروپا|جام یوفا/لیگ اروپا]]، [[سوپرجام اروپا]] یا [[جام بین قاره‌ای (فوتبال)|جام بین قاره‌ای]] می‌شود.