پرش به محتوا

از فریاد تا ترور: تفاوت میان نسخه‌ها

بدون خلاصۀ ویرایش
جز (ربات: جراحی پلاستیک و زیباسازی عمومی)
بدون خلاصۀ ویرایش
'''از فریاد تا ترور''' عنوان فیلمی به کارگردانی [[منصور تهرانی]] که سال [[۱۳۵۹]] در ایران تولید شد. این فیلم مضمونی انقلابی داشت. اين فيلم پس از كمتر از يك ماه از اكرانش توقيف شد. خلاصه فيلم : سه دوست قديمي ـ حسين، داوود و رضا ـ پس از پانزده سال يكديگر را مي يابند. حسين در دام اعتياد گرفتار است، داوود راننده ي خصوصي رئيس دادرسي ارتش است و رضا عضو يك گروه زيرزميني مسلح است. رضا وظيفه دارد كه رئيس دادرسي ارتش را ترور كند. حسين، بر اثر اعتياد تنها و رنجور در خيابان جمشيد مي ميرد. داوود در عملياتي كه رضا و گروهش براي ترور تيمسار انجام مي دهند كشته مي شود و رضا، كه زخمي شده است، از راه جوي آب از مهلكه مي گريزد.
 
عمده شهرت این فیلم بابت آواز متن فیلم با عنوان [[یار دبستانی]] است که نخست [[فریدون فروغی]] آن را خواند (این نسخه به صورت مستقل بعدها به بازار زیرزمینی موسیقی پاپ ایران آمد)، اما از طرف نهاد نظارتی [[وزارت ارشاد]] به کارگردان اعلام می‌شود که صدای فروغی را حذف کند. آهنگ را این بار جمشید جم اجرا کرد. ''یار دبستانی'' بعدها در جریان [[جنبش دانشجویی]] به سرود رسمی این جنبش تبدیل شد. مضمون این سرود شورانگیز دعوت به مبارزه‌است.
 
== منبع ==
*فرهنگ فیلم‌های سینمای ایران نوشته جمال امید
آهنگ این فیلم با صدای فریدون فروغی خوانده شده و فیلم با همان آهنگ و با صدای فریدون فروغی اکران شده است. وزارت ارشاد وقت دستور حذف آهنگ از تیتراژ فیلم را داده است. اما صدای فروغی در خود فیلم حذف نشده است.
 
قسمتی‌ از آخر فیلم. http://www.youtube.com/watch?v=zDQjwfnP4N4
۲۳۶

ویرایش