تفاوت میان نسخه‌های «استان آذربایجان غربی»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
به نسخهٔ 26504572 ویرایش Alborz Fallah برگردانده شد: مطالب دسته اول و قوم گرایانه. (توینکل)
(←‏تاریخ استان: افزودن مطلب)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
(به نسخهٔ 26504572 ویرایش Alborz Fallah برگردانده شد: مطالب دسته اول و قوم گرایانه. (توینکل))
برچسب: خنثی‌سازی
== تاریخ استان ==
{{همچنین|ماد کوچک|آتورپاتکان}}
از نظر تاریخی، این استان با قدمت ٩هزار ساله شاید اولین خاستگاه بشریت در ایران بوده است. ٩هزار سال پیش در منطقه[[تپه اهرنجان]] دیلمان یا [[سلماس]] کنونی [[سومری]]ها (که گفته می‌شود سومری همان ترکهای کنونی هستند) میزیستند.و نیز گفته می‌شود [[تاریخ]] باستانی آذربایجان با تاریخ قوم [[ماد]] درآمیخته‌است. قوم ماد پس از مهاجرت به [[ایران]] آرام آرام قسمت‌های غربی ایران از جمله آذربایجان را تصرف کردند. مقارن این ایام دولتهایی در اطراف آذربایجان وجود داشت که از آن جمله می‌توان به دولت [[آشور]] در شمال [[بین‌النهرین]]، دولت [[هیق]] در [[آسیای صغیر]]، دولت [[اورارتو]] در نواحی شمال و شمال غرب، اقوام [[کادوسی]] در شرق و [[کاسیان]] در حوالی کوه‌های [[زاگرس]] اشاره کرد. بعد از تأسیس دولت [[ماد]]، آذربایجان به [[ماد کوچک]] معروف شد و مشتمل بر شهرهای قدیمی [[همدان]]، [[ری]]، [[اصفهان]] و [[کرمانشاه]] بود.
 
گروهی معتقدند که نام آذربایجان گرفته شده از «آذرآبادگان» گرفته شده و به معنی سرزمین آتش است. بزرگ‌ترین آتشکده‌های زرتشتی در این منطقه بوده‌است و نمونه آن هنوز در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان بجا مانده‌است. گروهی دیگر وجه تسمیه آذربایجان را مربوط به وجود سرداری به نام [[آتورپات]] یا اتروپاد می‌دانند. اینان معتقدند که که بعد از غلبه [[اسکندر مقدونی]] به ایران، سردار [[آتورپات]] در آذربایجان ظهور کرد و از اشغال آن توسط [[یونانیان]] ممانعت به عمل آورد. از آن به بعد این سرزمین به نام [[آتورپاتگان]] معروف شد. حکومت جانشینان آتورپات در آذربایجان در زمان [[اشکانیان]] نیز ادامه یافت و این منطقه توانست کماکان استقلال داخلی خود را در چهارچوب دولت اشکانی حفظ کند. سرانجام [[اردشیر بابکان]] بنیان‌گذار سلسله [[ساسانی]] بر حکمرانان محلی آذربایجان استیلا یافت و آن را به صورت یک ایالت غیر موروثی اداره نمود.
==ورود کردها به ایران و استان آذربایجان غربی ==
براساس اظهارات معاون سیاسی امنیتی آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه، این استان در دهه های 60 و 70 بیش از یک میلیون و 600 هزار کردعراقی را اسکان داده است که این تعداد غیر از صدها هزار کردعراقی است که به غرب ایران پناهنده شده اند.<ref>https://www.trt.net.tr/persian/yrn/2016/06/20/adhrbyjn-grby-dr-nym-qrn-khyr-myzbn-dst-khm-ykh-mylywn-w-600-hzr-shhrwnd-khrd-rq-bwdh-st-514770</ref>
 
== موقعیت اقتصادی اجتماعی ==

منوی ناوبری